Daugelyje Europos miestų vietos verslininkai, siekdami paskatinti verslo plėtrą ir inovacijas, sukurti palankesnę verslo aplinką, buriasi į kolektyvinius darinius ir bendradarbiauja. Teritoriniu bendradarbiavimu grindžiamas verslumas (ABCE) reiškia, kad verslininkai bendradarbiauja kartu investuodami į įrenginius ar technologijas, kartu plėtodami savo miesto rajono rinkodarą, tobulindami bendrą viešąją erdvę. Tokio bendradarbiavimo vertę vis plačiau pripažįsta vietos savivaldos institucijos, šios iniciatyvos skatinamos įvairiomis viešosios politikos priemonėmis.
Teritoriniu bendradarbiavimu grindžiamas verslumas skatina miestų atsinaujinimą, nes įmonės, dalyvaujančios bendrose veiklose, dažniausiai yra glaudžiai susijusios su savo rajono gyventojais ir siekia socialinių tikslų. Tokiu būdu stiprinami bendruomenės socialiniai ryšiai, sukuriamos gyvenimo kokybei palankesnės sąlygos. Įtraukianti plėtra, kooperacija ir sanglauda sprendžia problemas, kurias sukelia neigiami globalizacijos padariniai, tokie kaip ekonomikos restruktūrizavimas, pajamų nelygybė ir miestų nuosmukis.
Dabartinės politikos priemonės, įgyvendinamos miestuose, kuriuos atstovauja projekto partneriai, yra nukreiptos į žiniomis pagrįstą smulkių ir vidutinių įmonių inovacijų plėtrą ir finansavimo pritraukimą, tačiau trūksta dėmesio įtinklintoms iniciatyvoms, kuriomis būtų skatinama įtrauktis, inovacijos ir teritorijų atsinaujinimas. Todėl šiuo projektu siekiama parengti rekomendacijas Europos regioninėms veiksmų programoms ir kitiems politikos instrumentams, sistemingai mokantis iš gerųjų patirčių ES šalių savivaldybėse, nustatant kritinius sėkmės veiksnius ir skleidžiant žinias apie juos Europos regionuose.
Šiame projekte dalyvauja penki Europos miestų regionai: Amsterdamas, Atėnai, Mančesteris, Vilnius ir Varazdino bei Cakovico miestų junginys Kroatijoje. Visuose regionuose šiuo metu eksperimentuojama skatinant teritoriniu bendradarbiavimu grindžiamo verslumą, o projektu siekiama pasidalinti patirtimi ir geriau suprasti, kaip taikyti veiksmingesnes politikos priemones.
Pagrindinis projekto tikslas – parengti inovatyvias ir veiksmingas politikos priemones, kurios skatinstų teritorinį bendradarbiavimą praktikuojančias verslo įmones, didintų smulkaus ir vidutinio verslo įmonių konkurencingumą ir prisidėtų prie socioekonominės padėties Europos miestuose pagerėjimo.
Projekto uždaviniais siekiama parengti konkrečius paramos įrankius, kuriuos galėtų naudoti centrinės ir vietos valdžios institucijos, taip pat ir patys kolektyvinių darinių dalyviai, ir kuriais būtų užtikrinamas:
– geresnis regionų ir vietos politikos bei priemonių, susijusių su teritoriniu bendradarbiavimu grindžiamu verslumu, ypač Europos regioninio paramos fondo, prieinamumas;
– veiksminga savivaldybių ir regionų politika remiant bendradarbiaujančias verslo įmones;
– politikos įrankių, kurie palengvina, o ne trukdo bendradarbiaujančioms įmonėms siekiant ekonominių, socialinių ir aplinkosaugos tikslų, kūrimas;
– veiksmingų politikos įrankių, skirtų bendradarbiaujančioms įmonėms remti sprendžiant įvairias joms iškylančias problemas, kūrimas.
Projektas finansuojamas Interreg Europe programos lėšomis.
Daugiau informacijos rasite čia.