Tarptautinė teisė | Studijos Lietuvoje | MRU

Tarptautinė teisė

Studijų programos kryptis Teisė
Valstybinis kodas 6211KX032
Suteikiama kvalifikacija Teisės magistras
Studijų trukmė Nuolatinės studijos - 1,5 m. (anglų k.), ištęstinės studijos - 2 m. (lietuvių k.)
Studijų kalba Lietuvių
Studijų kaina Nuolatinės studijos - 2303 € už semestrą (2025 m.), ištęstinės studijos - 1727 € už semestrą (2025 m.)

Teisės studijos – Nr. 1 Lietuvoje

QS World University Rankings by subject 2024 universitetų reitingo teisės kryptyje MRU Nr. 1 tarp Lietuvos universitetų.

Programos tikslas

Tarptautinės teisės studijos, skirtos parengti teisės magistro kvalifikacinį laipsnį turinčius specialistus, gebančius argumentuoti sprendimus dėl tarptautinės teisės aiškinimo ir taikymo bei išmanančius tarptautinės teisės specifiką, sprendžiant tarptautinio teisinio reguliavimo problemas.  

Šios antrosios pakopos studijos yra orientuotos į visus esminius tarptautinės viešosios ir privatinės teisės aspektus, reikalingus šiuolaikiniam teisininkui. Tarptautinės teisės specialistų poreikis yra labai didelis, tad šios studijos suteiks konkurencinį pranašumą tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų. Tapsite savo srities profesionalais, galinčiais spręsti tarptautinės teisės srityse kylančias problemas nacionaliniu ar tarptautiniu lygiu, teikiant konsultavimo, atstovavimo, teisių gynimo, teisinių dokumentų rengimo, ginčų sprendimo ir kitas paslaugas. 

Studijos vykdomos lietuvių (ištęstinės studijos) arba anglų (nuolatinės studijos) kalba.  Studentams yra suteikiamos galimybės dalyvauti tarptautinėse „Erasmus+“ studentų mainų programose tiek studijuojant, tiek atliekant profesinę praktiką.

 Karjeros perspektyvos 

Programos absolventai gali dirbti valstybės institucijų tarptautinės teisės skyriuose, tarptautiniuose arbitražuose arba teisminėse institucijose, tarptautinėse organizacijose, Europos Sąjungos institucijose, tarptautinių įmonių teisės departamentuose, tarptautinių tyrimų agentūrose ir nevyriausybiniame sektoriuje, pretenduoti į diplomatinę tarnybą. Absolventai baigę šią programą ir turintys teisės bakalauro diplomą gali dirbti advokatais ir kitose teisinėse profesijose. 

2024 metais rugsėjo 26 dieną Olesia Gorbun MRU gynėsi socialinių mokslų teisės krypties daktaro disertaciją tema “Krymo okupacija ir ginčų sprendimas pagal 1982 metų Jungtinių Tautų jūrų teisės konvenciją“. Disertacijos mokslinis vadovas prof. dr. Saulius Katuoka.

Prof. dr. Justinas Žilinskas pakalbino ką tik mokslų daktare tapusią Olesią Gorbun.

Papasakokite, kaip pasirinkote Mykolo Romerio universitetą savo studijoms? Ar sunku buvo įstoti, ar sudėtinga buvo atvykti į Lietuvą?
Mykolo Romerio universitetą pasirinkau dėl to, kad jis turi gerą reputaciją tarptautinės teisės srityje ir yra orientuotas į praktinius teisinius iššūkius. Stojimo procesas buvo labai paprastas, todėl pateikti stojimo prašymą nebuvo sunku – nors šiek tiek nerimavau, ar mano prašymas bus priimtas. Mėgstu keliauti, todėl atvykimas į Lietuvą man atrodė kaip naujas jaudinantis nuotykis. Taip ir buvo. Prisitaikymas prie naujos šalies, kalbos ir kultūros buvo žavinga patirtis. Universitetas suteikė daug paramos, todėl viskas vyko sklandžiai.

Iš pradžių studijavote Tarptautinės teisės magistrantūros programoje. Ko tikėjotės atvykus studijuoti? Kaip įsivaizdavote savo studijas, remdamasi ankstesne patirtimi? Kas jus nustebino studijų metu? Kokios akimirkos buvo sunkiausios? Kokios buvo geriausios akimirkos, kurias atsinešate iš studijų metų?
Iš pradžių į Tarptautinės teisės magistrantūros studijų programą stojau su dviprasmiškomis mintimis, daugiausia nerimavau dėl to, kaip sunku bus prisitaikyti prie anglų kalbos, kaip pagrindinės. Tačiau greitai supratau, kad su laiku ir praktika viskas tapo daug lengviau, nei tikėjausi. Turėjome daug diskusijų, realių atvejų analizių ir galimybių pritaikyti tai, ką išmokome, ir man visa tai patiko.
Atmosfera universitete labai palaikanti ir profesionali. Tad net jei magistrantūros studijų metu buvo sunkių akimirkų, sunku kokią nors prisiminti, nes įvairios situacijos buvo greitai išsprendžiamos.
Galiausiai įsimintiniausias akimirkas sukūrė neįtikėtini žmonės, kuriuos sutikau. Išmoktos pamokos – tiek akademinės, tiek asmeninės – neabejotinai liks su manimi per visą mano karjerą.

Kodėl, jūsų nuomone, svarbu studijuoti tarptautinę teisę? Ar patartumėte kitiems studentams iš Ukrainos, kitų šalių ir net Lietuvos pasekti jūsų keliu ir rinktis Tarptautinės teisės arba Tarptautinės teisės ir tarptautinių santykių bakalauro studijas čia, Mykolo Romerio universitete?
Į šį klausimą galiu atsakyti iš kelių perspektyvų.
Pirma, kaip mokslininkė, manau, kad studijuoti tarptautinę teisę yra tikrai svarbu, nes yra daug sričių, kurias reikia tobulinti. Labai svarbu šias problemas tirti ir analizuoti, kad būtų galima kurti realius pokyčius. Be šių pastangų pažanga neįvyktų. O mes gyvename laikais, kai tarptautinė teisė turi būti stipresnė nei bet kada anksčiau.
Mano, kaip ukrainietės, požiūriu, manau, kad labai svarbu išsamiai nagrinėti tarptautinę teisę, atkreipiant dėmesį net į menkiausias detales, siekiant užtikrinti, kad tie, kurie pažeidžia normas, būtų patraukti atsakomybėn. Tarptautinė teisė nėra greitas dalykas; jai reikia atsidavusių specialistų, kurie veiktų kaip jos sergėtojai. Taigi, būtinai skatinčiau studentus apsvarstyti šią studijų sritį.
Galiausiai, kaip žmogus, studijavęs Mykolo Romerio universitete, nuoširdžiai skatinu visus studijuoti tarptautinę teisę magistrantūros studijose būtent čia. Idealus atvejis būtų prieš tai baigti specializuotą bakalauro programą teisė ir tarptautiniai santykiai.

Visą interviu skaitykite čia.

Aktuali informacija
Studijų dalykai

IŠTĘSTINIŲ STUDIJŲ PROGRAMOS PLANAS

Studijų dalykai pagal grupes

Kreditai (ECTS)

1 KURSAS

45

1 SEMESTRAS

24

Privalomieji dalykai

18

Tarptautinių sutarčių teisė

6

Tarptautinės žmogaus teisių apsaugos problemos

6

Tarptautinė humanitarinė teisė

6

Pasirenkamieji dalykai 1

6

Diplomatinė ir konsulinė teisė

6

Tarptautinė privatinė teisė ir tvarumas

6

2 SEMESTRAS

21

Privalomieji dalykai

15

Tarptautinė jūrų teisė

3

Bylinėjimasis Europos Žmogaus Teisių Teisme

6

Mokslinių tyrimų metodologija ir naujosios technologijos

6

Pasirenkamieji dalykai 2

6

Atitiktis ir atitikties rizikų valdymas

6

Tarptautinė aviacijos teisė

6

2 KURSAS

45

3 SEMESTRAS

24

Privalomieji dalykai

21

Tarptautinė investicijų teisė

3

Ginčų sprendimas tarptautinėje teisėje

6

Pabėgėlių teisė

6

Magistro darbo projektas

3

Tarptautinės teisės konferencijos

3

Pasirenkamieji dalykai 3

3

Blockchain technologijos tarptautinėje privatinėje teisėje

3

Tarptautinių organizacijų teisė

3

4 SEMESTRAS

21

Privalomieji dalykai

21

Magistro baigiamasis darbas

15

Privatumas ir asmens duomenų apsauga

6

Studijų rezultatai

Bendrosios kompetencijos ir studijų rezultatai (siekiniai)

  1. Asmeniniai ir socialiniai gebėjimai
  • Gebėjimas išspręsti konkrečias sudėtingas praktines teisines situacijas, iškylančias tarptautinėje bendrijoje, pritaikant studijų metu bei savarankiškai įgytas teorines žinias bei tarptautinius dokumentus ir nacionalinius teisės aktus;
  • Gebėjimas daryti pagrįstas, logiškas išvadas, apibendrinant ir pritaikant gaunamą įvairių tarptautinės teisės šaltinių pateikiamą informaciją;
  • Gebėjimas dirbti su žmonių grupe, planuoti sudėtingą veiklą, susidedančią iš įvairių tarpusavyje susijusių tarptautinės teisės problemų ar klausimų, siūlyti motyvuotus problemų ar situacijų sprendimo būdus;
  • Gebėjimas aiškiai ir nedviprasmiškai konsultuoti bei supažindinti su tarptautine teise, jos reglamentavimu bei tarptautine teisine situacija suinteresuotus asmenis, net ir neturinčius specifinių tarptautinės teisės žinių.

Dalykinės kompetencijos ir studijų rezultatai (siekiniai)

  1. Žinios ir jų taikymas
  • Gebėjimas taikyti tarptautinės teisės žinias, spręsti tarptautines teisines problemas naujoje arba nepažįstamoje aplinkoje arba platesnėje (daugiadisciplininėje), su studijų sritimi susijusioje aplinkoje;
  • Gebėjimas taikyti tarptautinės teisės normas ir tarptautinių teisminių, arbitražo ir administracinių institucijų sprendimus konkrečiam atvejui spręsti;
  • Gebėjimas demonstruoti tarptautinės teisės žinias ir supratimą, praplečiantį bakalauro lygmenyje įgytas žinias ir leidžiantį originaliai vystyti ir/ar taikyti idėjas, taip pat ir mokslinių tyrimų kontekste.
  1. Gebėjimai atlikti tyrimus
  • Gebėjimas iškelti tarptautinės teisės tyrimo problemas, tyrimo hipotezes, jas patikrinti, nustatyti konkrečius ir praktiškai įgyvendinamus tyrimo uždavinius ir tikslus, juos pasiekti tyrimo eigoje;
  • Gebėjimas ieškoti tyrimui reikalingos informacijos, taip pat iš informacijos šaltinių gausos išsirinkti reikalingą medžiagą, ją apibendrinti, naudotis informacija, siekiant tyrimui iškeltų tikslų ir uždavinių, tikrinant iškeltas hipotezes;
  • Gebėjimas priimti savarankiškus sprendimus, orientuotus į tarptautinių teisinių santykių sureguliavimą, tobulinimą ir gerinimą, įskaitant ir tarptautinių teisinių dokumentų projektų rengimą, nacionalinių teisės aktų, įgyvendinančių tarptautinį teisinį reguliavimą, projektų rengimą.
  1. Specialieji gebėjimai
  • Gebėjimas savarankiškai analizuoti tarptautinius dokumentus ir sudėtingas praktines situacijas, identifikuoti ir apibūdinti galinčias kilti tarptautinės teisės normų kūrimo, aiškinimo, taikymo problemas ir siūlyti motyvuotus problemų sprendimo ir jų prevencijos būdus;
  • Gebėjimas savarankiškai nustatyti kokio pobūdžio tarptautinė teisinė situacija ar ginčas susiklosto tarp tarptautinės teisės subjektų bei, atsižvelgiant į tai, savarankiškai nustatyti ir siūlyti situacijos ar ginčo sureguliavimo priemones bei būdus, geriausiais atitinkančius susidariusią situaciją bei situacijos/ginčo šalių lūkesčius;
  • Gebėjimas aiškiai ir nedviprasmiškai perteikti logiškas, žiniomis pagrįstas (taikant teorines žinias ir mokslinių tyrimų rezultatus) ekspertines išvadas specialistų ir ne specialistų auditorijoms, vertinant tarptautinį teisinį dokumentą, kitokį tarptautinės teisės šaltinį, nacionalinius teisės aktus tarptautinio teisinio reguliavimo kontekste;
  • Gebėjimas integruoti tarptautinės teisės pošakių bei kitų teisės šakų žinias ir spręsti sudėtingas tarptautines teisines problemas, turint ne visą arba ribotą informaciją priimti tarptautinėmis ir nacionalinėmis teisės normomis pagrįstus, etiškus ir socialiai atsakingus sprendimus.
Priėmimo sąlygos

Kas gali pretenduoti

  • Baigę universitetines pirmosios studijų pakopos arba universitetines vientisąsias teisės studijų krypties studijas.
  • Baigę kitos nei teisės studijų krypties universitetines pirmosios pakopos studijas ir iki stojimo į programą baigę MRU vykdomas papildomas teisės krypties (60 kreditų) studijas.
  • Baigę kolegines teisės studijų krypties studijas ir iki stojimo į programą baigę MRU vykdomas papildomas teisės krypties studijas (60 kreditų). 

Konkursinio balo sandara pretenduojantiems į magistrantūros studijas:

  1. Konkursinį balą sudaro dviejų dalių suma:
  • baigiamųjų egzaminų ir (arba) baigiamojo darbo įvertinimų (pažymių) aritmetinis vidurkis, padaugintas iš 0,8 svertinio koeficiento;
  • likusiųjų diplomo priede arba priedėlyje įvertinimų (pažymių) aritmetinis vidurkis.

Baigusiųjų Lietuvos aukštąsias mokyklas, diplomo priedėlyje esantys nekonvertuoti į 10-ties balų sistemą pažymiai, įgyti pagal mainų programas, neįtraukiami į konkursinį balą.

  1. Konkursinio balo sandara pretenduojantiems į atitinkamų magistrantūros studijų programų studijas po papildomų studijų.
    Konkursinį balą sudaro dviejų dalių suma:
  • baigiamųjų egzaminų ir (arba) baigiamojo darbo įvertinimų (pažymių) aritmetinis vidurkis, padaugintas iš 0,8 svertinio koeficiento;
  • likusiųjų diplomo priede arba priedėlyje ir papildomų studijų pažymėjime esamų įvertinimų (pažymių) aritmetinis vidurkis.

Priėmimo tvarka į magistrantūros studijas

Registracija Studentų priėmimo informacinėje sistemoje nuo birželio 6 d.

Studijų kainos

Studijų organizavimas
Nuolatinės studijos (anglų k.)
 
Nuolatinės studijos – 1,5 m. Studijos organizuojamos darbo dienomis.

 

Ištęstinės studijos (lietuvių k.)

Užsiėmimai vyksta du kartus per savaitę: penktadienį nuo 18 val. iki 21.00 val. ir šeštadienį nuo 9 val.
Penktadienį užsiėmimai vykdomi nuotoliniu būdu virtualioje studijų aplinkoje “Moodle” (paskaitos įrašomos).
Šeštadieniais užsiėmimai vyksta universitete.
 

 

Studijų programą rekomenduoja
Partneriai