
Lietuviška dirbtinio intelekto ir teisinių paslaugų platforma Temidy.lt jungiasi prie dešimtą kartą rengiamos Nacionalinės teisės žinių olimpiados partnerių tinklo. Šiais metais olimpiada, organizuojama Mykolo Romerio universiteto (MRU) Teisės mokyklos ir LRT, skiriama vienai aktualiausių šiandienos temų – dirbtinio intelekto (DI) panaudojimo teisinėje aplinkoje klausimams, jo keliamiems iššūkiams ir atsakomybėms.
Šių metų olimpiados šūkis – „Dirbtinis intelektas: kaip draugausi?“ – kviečia jaunuolius mąstyti ne tik apie DI, kaip technologiją, bet ir apie jos poveikį žmogaus teisėms, laisvei, sprendimų priėmimui bei kasdieniniam teisingumo suvokimui.
Žinios kaip atsakomybė
Anot Temidy įkūrėjos ir vadovės, teisės ir technologijų inovatorės Gabrielės Sutkutės-Kirkliauskės, šiuolaikinė teisė neatsiejama nuo technologijų, tačiau technologijos negali pakeisti žmogaus atsakomybės:
„Technologijos keičia pasaulį, bet tik teisė užtikrina, kad šis pokytis vyktų etiškai ir teisingai. Prisijungdami prie olimpiados siekiame paskatinti moksleivius ne tik domėtis teisinėmis žiniomis, bet ir suprasti, kaip DI formuoja mūsų kasdienybę, priimamus sprendimus ir netgi laisvę“, – sako G. Sutkutė-Kirkliauskė.
Temidy komanda akcentuoja, kad švietimas šioje srityje turi prasidėti anksti – dar mokyklos suole, o teisinis raštingumas šiandien yra viena svarbiausių XXI amžiaus kompetencijų. Platformos įsitraukimas į olimpiadą išreiškia siekį kurti tiltus tarp technologijų, teisės ir jaunimo sąmoningumo.
Jubiliejinė olimpiada
Nacionalinė teisės žinių olimpiada rengiama nuo 2016 metų ir kasmet suburia tūkstančius moksleivių iš visos Lietuvos. Olimpiados tikslas – skatinti jaunimo teisinį sąmoningumą, pilietinį aktyvumą ir gebėjimą kritiškai vertinti valstybės, visuomenės bei asmeninio gyvenimo teisinius aspektus.
Dešimtoji olimpiada skiriama dirbtinio intelekto ir teisės santykiui. Anot Teisingumo ministro Rimanto Mockaus, DI pažanga keičia mokymosi procesus ir skatina naują požiūrį į teisę, kaip į nuolat kintantį, bet aiškiomis vertybėmis grįstą reiškinį. MRU Teisės mokyklos dekanės, prof. dr. Lyros Jakulevičienės teigimu, DI kelia daug teisinių klausimų, kuriuos svarbu suprasti ne tik profesionalams, bet ir jauniems žmonėms, augantiems skaitmeninės revoliucijos sąlygomis.
Temidy taip pat skirs prizines vietas laimėjusiems moksleiviams ir jų mokytojams – laukia kelionė į Europos arba tarptautinę teisinę instituciją ir kiti vertingi prizai. Ši Olimpiada – ne tik konkursas, bet ir įkvėpimas gilintis į teisę bei šiuolaikinius iššūkius, kuriuos kelia sparčiai besikeičianti technologinė aplinka. Antrajame Olimpiados etape moksleiviai turės galimybę išbandyti Temidy sukurtą dirbtinio intelekto įrankį, kurį naudoja teisininkai.
Kaip vyksta olimpiada?
- I etapas: vyks 2025 m. balandžio 15 d., nuotoliniu būdu per platformą www.teisekiekvienam.lrt.lt. Moksleiviai iš visos Lietuvos spręs teisės žinių testą, į kurį šiemet įtraukti ir DI teminiai klausimai.
- Tą pačią dieną platformoje vyks ir tradicinis teisės žinių testas visuomenei – galimybė visiems pasitikrinti savo teisines žinias.
- II etapas: gegužės 23 d. gyvai Mykolo Romerio universitete, kur geriausiai pasirodę dalyviai varžysis dėl finalinių vietų.
Primename, kad mokyklos ir moksleiviai gali registruotis iki balandžio 14 d. portale.
Apie Temidy
Temidy – tai lietuviška teisinių technologijų platforma, kurios tikslas – priartinti teisę prie žmogaus. Vienoje vietoje sujungiamos:
- technologijos (dirbtinio intelekto įrankiai teisinėje praktikoje),
- žmonės (teisininkų bendruomenė, besidalijanti patirtimi),
- žinios (teismų praktika, edukaciniai šaltiniai, teisės analizė).
Dalyvaudama olimpiadoje, Temidy ne tik dalijasi žiniomis, bet ir įsipareigoja prisidėti prie jaunosios kartos kritinio ir etiško požiūrio į teisę formavimo.