Tarptautinė konferencija apie Europos Sąjungos teisės poveikį nemokumo administratorių darbui sulaukė didelio susidomėjimo - MRU
Naujienos

3 vasario, 2025
Tarptautinė konferencija apie Europos Sąjungos teisės poveikį nemokumo administratorių darbui sulaukė didelio susidomėjimo
Teisės mokykla
Universitetas

2025 m. sausio 28 d. vyko tarptautinė konferencija „Nuo reguliavimo iki praktikos: Didėjantis ES teisės poveikis kasdieniam nemokumo administratorių darbui“, kuri buvo projekto InsolEUPro baigiamasis renginys. Konferencijoje dalyvavo daugiau nei 200 dalyvių iš įvairių Europos Sąjungos (ES) šalių, tarp jų – nemokumo administratoriai, teisininkai, akademikai ir valstybės institucijų atstovai.

Renginį organizavo Mykolo Romerio universiteto (pagrindinis projekto partneris) Teisės mokykla ir MRU Teisingumo tyrimų laboratorija kartu su partneriais iš Lietuvos, Čekijos ir Latvijos. Dalyviai turėjo galimybę susipažinti su InsolEUPro projekto rezultatais, kurie atskleidė, kaip ES teisė vis labiau formuoja nemokumo administravimo praktiką.

Atidarydama konferenciją MRU Teisės mokyklos dekanė prof. dr. Lyra Jakulevičienė pasveikino projekto partnerius ir dalyvius, sėkmingai pasiekus visus užsibrėžtus tikslus: „ES teisinis reguliavimas yra itin svarbus siekiant teisinio tikrumo Europos mastu, tačiau ypatingai svarbu taikyti naujus nemokumo teisės institutus praktikoje. Todėl džiaugiamės, kad bendromis nemokumo teisės praktikų ir mokslininkų pastangomis pavyko prisidėti kuriant aukštos kvalifikacijos nemokumo specialistų bendruomenę, pajėgią užtikrinti restruktūrizavimo prioriteto, naujos pradžios ir teisinės valstybės principų laikymąsi ir ES teisės veiksmingą įgyvendinimą nacionaliniu ir Europos mastu“.

Projekto vadovė prof. dr. Salvija Mulevičienė vienu svarbiausių projekto rezultatu įvardino didelės tarptautinės kvalifikacijos kėlimu suinteresuotos nemokumo specialistų bendruomenės subūrimą: „virš 500 nemokumo specialistų iš Lietuvos, Latvijos ir Čekijos aktyviai dalyvavo ir dalijosi gerosiomis praktikomis bei iššūkiais mokymuose nacionalinėmis kalbomis, o dar virš 500 jų iš kitų ES šalių (Rumunijos, Estijos, Kroatijos, Lenkijos, Vokietijos, Prancūzijos, Airijos ir kt.) įsijungė į mokymus anglų kalba“.

Konferencijoje buvo nagrinėtos svarbios temos, tarp jų:

  • ES teisės poveikis nemokumo administratorių mokymams ir kompetencijoms (Prof. dr. Salvija Mulevičienė, Mykolo Romerio universitetas, projekto vadovė);
  • Valdymas ES prevenciniuose restruktūrizavimo procesuose (Gert-Jan Boon, Leideno universitetas, Nyderlandai);
  • Pirmoji prevencinio restruktūrizavimo patirtis Čekijoje – Liberty Ostrava atvejis (JUDr. Vladimír Šárp, Karolio universitetas, Čekija);
  • Duomenų apsauga nemokumo procesuose (Jekaterina Macuka, Latvijos duomenų valdybos direktorė) ir kt.

Antrojoje renginio dalyje, skirtoje tik Lietuvos nemokumo profesionalams, buvo aptariamos Lietuvos nemokumo procesų tendencijos (AVNT direktoriaus pavaduotojas Jovaldas Černiauskas), Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) taikymas (VDAI direktoriaus pavaduotoja Danguolė Morkūnienė) bei ES elektroniniai įrankiai, padedantys rasti informaciją apie ES teisę ir nemokumo teisę (prof.dr. Salvija Mulevičienė).

Renginio pabaigoje dalyviai diskutavo apie tolimesnes galimybes didinti nemokumo administratorių kompetencijas ir ES teisės taikymą praktikoje.

Projektą „InsolEuPro“ Nemokumo specialistų gebėjimų taikyti ES teisę gerinimas ir pasitikėjimo Europos teismų kultūra bei jos supratimo skatinimas taikant dalyvaujamąjį mokymo metodą ir mišrųjį mokymąsi (angl. Enhancing proficiency of insolvency practitioners in applying EU law and fostering trust and understanding of European judicial culture via participatory training approach and blended learning)  iš dalies finansuoja Europos Sąjunga.

Projektas įgyvendintas kartu su Lietuvos, Latvijos ir Čekijos universitetų atstovais: nemokumo administratorių asociacijomis bei Lietuvos ir Latvijos valstybinėmis nemokumo valdymo tarnybomis.