
Kovo 30 d. Lietuvoje minima Prokuratūros diena. Ji žymi įsimintiną datą, kai prieš 35-erius metus Vilniuje susirinkę šalies prokurorai vieningai pareiškė ištikimybę atkurtos nepriklausomos Lietuvos įstatymams. Nepriklausomybės pradžioje prokurorams teko susidurti su ypač brutaliais ir sunkiai pažabojamais nusikaltimais. Metams bėgant, keitėsi ir nusikaltimų pobūdis, ir prokurorų darbo specifika. Nekito tik šių pareigūnų svarba visuomenėje.
„Noriu pasidžiaugti, kad nusikalstamų veikų kokybinė ir kiekybinė dinamika, lyginant šiandieną su Lietuvos nepriklausomybės pradžia, iš esmės pasikeitusi į gerąją pusę. Policijos apklausos duomenimis, Marijampolės regione net 95 proc. gyventojų jaučiasi saugūs. Tačiau turime ir rimtų iššūkių – nusikalstamų veikų įrankiu tapo šiuolaikinės informacinės technologijos“, – Marijampolės apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Arūnas Žukauskas.
A. Žukauskas yra ir Mykolo Romerio universiteto (MRU) lektorius, Sūduvos akademijoje (SUA) prisidedantis prie „Teisės“ studijų programos dėstymo. Pasak jo, teisingumo vykdymo iššūkiai susiję ir su ikiteisminį tyrimą atliekančių specialistų kompetencija, kuri privalo atliepti nuolat besikeičiančią nusikaltimų genezę.
„Vienas iš iššūkį keliančių pavyzdžių yra tamsusis internetas (angl. darknet), kuris yra naudojamas prekybai nelegaliu turiniu – narkotikais, ginklais, pornografija ir pan. Kitas iššūkis – sukčiavimai elektroninėje erdvėje. Šių nusikaltimų atskleidimas yra komplikuotas ir ilgas procesas, nes tokių grupuočių veikos geografija neapsiriboja Lietuva, todėl būtinas tarpvalstybinis tyrėjų bendradarbiavimas. Jei bus skiriamas nepakankamas dėmesys pareigūnams parengti, į sistemą įsilies pareigūnai, negalėsiantys užtikrinti kokybiškų ikiteisminių tyrimų“, – sako A. Žukauskas.
Pokalbis su juo – būtent apie Sūduvos akademijos bakalauro studijų programą „Teisė“ ir šios srities specialistų karjeros galimybes.
– Šiais metais MRU SUA startuoja bakalauro studijų programa „Teisė“. Kuo ji ypatinga?
–MRU Teisės mokykla yra pripažinta kaip viena iš stipriausių Lietuvoje, o MRU teisės studijos patenka tarp 250 geriausių teisės studijų pasaulyje.
SUA studijų programa „Teisė“ – stipri keliais aspektais. Pirmiausia, studijos paremtos praktiniu mokymu. Sėkminga MRU partnerystė su teisės bendruomene leidžia studentams įgyti praktinį patyrimą ir gauti darbo pasiūlymus daugiau nei 200 partnerių įmonėse bei institucijose ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Marijampolės apylinkės prokuratūroje taip pat nuolat turime besipraktikuojančius studentus. Yra sudarytos sąlygos praktiką atlikti ir privačiame sektoriuje: pas advokatus, notarus, bankroto administratorius. Minėtose praktikos vietose studentai įgyja galimybę įvairiapusiškai lavinti kompetencijas, teorines žinias panaudoti praktinėje veikloje.
Antra, šiuolaikinės technologijos visiškai pakeitė tradicinį klasikinės teisės suvokimą, ir tai atliepiama MRU teisės studijose. Studijų programoje „Teisė“ yra integruotos teisinių technologijų ir dirbtinio intelekto dedamosios, o tai leidžia būsimiems teisininkams tobulinti savo profesines kompetencijas ir technologijų srityje. Teisinės technologijos ir dirbtinis intelektas čia naudojami kaip studijų įrankis: teisės aktų ir teismų praktikos paieška duomenų bazėse, teismų praktikos analizė, pasitelkiant dirbtinį intelektą ir kt.
– Kokia profesionalia teisininko veikla gali užsiimti programos absolventai?
– Programos absolventai gali užsiimti profesionalia teisininko veikla: dirbti teisininku įmonėse, įstaigose, organizacijose, teisėsaugos institucijose, antstolių, bankroto administratorių padėjėju, išskyrus tokį darbą, kuriam yra būtinas teisės magistro išsilavinimas.
Visi dėlto teisės bakalauro studijos yra būtinas žingsnis, siekiant klasikinės teisininko profesijos. Norint tapti teisėju, advokatu, prokuroru, antstoliu ar notaru, būtina baigti teisės magistro studijas ir atitikti teisės aktų nustatytus reikalavimus. Dvipakopė sistema sudaro lankstesnes galimybes – galima anksčiau įsidarbinti ir grįžti studijuoti magistro studijose jau apsisprendus, kurioje teisės srityje (kriminalinėje justicijoje ar civilinės teisės plotmėje) norima dirbti, galima derinti studijas Lietuvoje su magistro studijomis užsienyje.
– Kokie didžiausi iššūkiai laukia būsimųjų teisininkų ir kaip studijos padeda pasiruošti juos įveikti?
– Karjerą pradedantys teisininkai susiduria su įvairiais iššūkiais. Tai ne tik patirties trūkumas, bet ir itin aukšti lūkesčiai ar etinės dilemos, kurias tenka perprasti. Studijų metu studentams padedame pasiruošti būsimiems sunkumams: organizuojami praktiniai kursai ir stažuotės, teisės klinikos, įgyvendinamos mentorystės programos, vykdoma kompetencijų plėtra ir karjeros konsultacijos.
– Kodėl verta studijuoti teisę, koks šių specialistų poreikis Sūduvos regione?
– Teisės studijos suteikia plačias karjeros galimybes tiek viešojo, tiek privataus sektoriaus struktūrose. Teisininkai gali dirbti ne tik teisės srityje, bet ir versle, diplomatinėje tarnyboje, valstybinėse institucijose. Ši programa atveria tarptautinės karjeros galimybes. Technologijų integracija leidžia būsimiems teisininkams tobulinti savo profesines kompetencijas, o tai suteikia konkurencinį pranašumą darbo rinkoje.
Marijampolės regione, kaip ir visoje Lietuvoje, teisininkų trūksta teismų, ikiteisminio tyrimo, muitinės, kalėjimų sistemose, regioninėse antstolių kontorose. Didėja poreikis specialistų, išmanančių teisę ir finansų technologijas. Marijampolė – tranzitinis miestas, išsiskiriantis gausa logistinių įmonių, kuriose yra itin paklausūs teisininkai, turintys tarptautinių pervežimų žinių ir kompetencijų.