Sausio 30 dieną Mykolo Romerio universitete (MRU) buvo pristatyta Teisės mokyklos 2024 metų veiklos ataskaita. Ataskaitą pristačiusi Teisės mokyklos dekanė prof. dr. Lyra Jakulevičienė akcentavo, kad 2024 metais studijų srityje daug dėmesio skirta studijų programų pasiūlos pertvarkymui, programų turinio optimizavimui, aktualizavimui naujais dalykais, atliepiančiais šiuolaikiniam teisininkui būtinų kompetencijų ugdymą.
Teisės programose išplėstas technologijų, įskaitant dirbtinio intelekto ir teisės komponentas, įtraukti nauji segmentai, susiję su tvarumo teisėje, atitikties klausimais, įvestas konferencijų dalykas, kurio dėka studentai gali įsitraukti į mokslinius tyrimus ir plėsti profesinį ratą, įgyti kompetencijas ne tik užsiėmimų universitete metu, bet ir patyriminiu būdu.
Studijų srityje praėjusiais metais didėjo užsienio studentų, norinčių studijuoti teisę skaičius tiek bakalauro, tiek magistro studijose. Populiariausia bakalauro studijų programa išlieka klasikinė teisės programa ir „Teisė ir globalus saugumas“, dėstoma anglų kalba.
Pernai Teisės mokykloje studijavo 179 laipsnio siekiantys užsienio studentai ir 199 mainų studentai iš daugiau nei 15 pasaulio šalių. Palyginti su 2023 m., Erasmus+ studentų skaičius išaugo 82,6 proc., o laipsnio siekiančių užsienio studentų skaičius išliko stabilus.
2024 m. užsienio studentai sudarė 11,4 proc. visų Teisės mokyklos studentų, o tarp naujai įstojusiųjų jų dalis siekė net 26 proc. Teisės mokyklos I pakopos absolventų įsidarbinamumas sudarė 92,6 proc. ir išlieka aukščiausias tarp teisės krypties programų Lietuvoje. Bendras studentų pasitenkinimas studijomis viršijo 80 proc., o kai kuriose programose siekė net 90 proc.
Studijų metu, lyginant su ankstesniais metais, stabiliai mažėja studentų nubyrėjimas, taip pat mažėjo studijas stabdančių studentų. 2024 metais privatus sektorius skyrė stipendijas studentų studijoms: bendradarbiaujant su CITCO Mercator skirtos stipendijos už geriausią magistro darbą įmonių teisės srityje, Kazimiero Motiekos fondo premija už geriausią disertaciją.
Taip pat Teisės mokykla toliau plėtojo mokymosi visą gyvenimą programas – kartu su Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centru ir Finansų ministerija parengė 227 pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos specialistus. Bendradarbiaujant su Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba ir Lietuvos advokatūra parengtos specializuotos mokymo programos advokatams, teikiantiems antrinę valstybės garantuojamą teisinę pagalbą nepilnamečiams ir kitiems pažeidžiamiems asmenims, apmokyta 110 advokatų šioje srityje. Ir realizuotos dvi vienerių metų mokymų programos Ukrainos praktikams teisės ir technologijų bei mediacijos srityse.
Mokslo srityje 2024 metais nuolatinis profesinio tobulėjimo Teisės mokykloje siekis atsispindi reikšmingai išaugusioje mokslo produkcijoje, kurios didelę dalį sudaro tarptautiniu mastu pripažintose leidyklose publikuoti teisės mokslo leidiniai.
Be to, Teisės mokykla, vykdydama MRU 2024-2029 m. strateginį planą 2024 metais ne tik stiprino dėstytojų tarptautiškumą ir pritraukė talentus (pritraukti šeši podoktorantūros stažuotojai, užsienio mokslininkai į 4 Ekscelencijos projektus), bet ir skatino studentų įsitraukimą į mokslinius tyrimus. Pradėtas bendradarbiavimas su Europos aljanso ERUA universitetais mokslinių tyrimų srityje, prisidėta prie bendrų tarptautinių studijų programų kūrimo su aljanso partneriais. Laimėtas prestižinis Marie Skłodowska-Curie projektas taip pat pabrėžia Teisės mokyklos įsipareigojimą globaliai mokslo kompetencijai, o auganti užsakomosios veiklos apimtis (+30,5 proc.) ir reikšmingai išaugusi projektų vertė (+49,37 proc.) rodo aktyvų Teisės mokyklos indėlį į žinių ir įgūdžių perdavimą visuomenei.
2024 m. Teisės mokykla įgyvendino priemones, susijusias su doktorantūros efektyvumo didinimu ir jaunųjų mokslininkų suinteresuotumo akademine karjera skatinimu. Teisės mokykla, siekdama stiprinti personalo tarptautiškumą, pritraukimą ir išlaikymą, orientuosis į nuolatinio profesinio tobulėjimo sistemų tobulinimą, įskaitant veiksmingų mokslininkų mentorystės ir įgūdžių ugdymo sistemų kūrimą ir įgyvendinimą ERUA ekosistemoje, siekiant užtikrinti aukštą mokslo kokybę.
2024 metais išleisti svarbūs leidiniai pripažintose tarptautinėse leidyklose, surengta nemažai reikšmingų tarptautinių renginių – Europos organizacijų REACT ir CERIL metinės konferencijos, Globalaus saugumo ir teisės konferencija, tarptautinės konferencijos baudžiamosios justicijos, dirbtinio intelekto, privatinės teisės, Ukrainos klausimais bei nacionaliniai mokslo renginiai administracinės teisės, teisės ir technologijų sąveikos, fizinių asmenų nemokumo proceso ir kitomis aktualiomis temomis.
Auga paraiškų į doktorantūrą skaičius, sėkmingai apgintų disertacijų skaičius išlieka panašus. 2024 m. Teisės mokykloje apgintos net 8 disertacijos. Ypatingai džiugu pažymėti pažangą įtraukiant bakalauro studijų studentus į tyrimų veiklas. Pernai Lietuvos mokslo tarybos finansavimą gavo 2 naujos Teisės mokyklos studentų paraiškos mokslo tyrimams, taip pat įgyvendinti 5 studentų mokslinių tyrimų projektai.
2024 m. sėkmingai įgyvendintos veiklos pagal Teisės mokyklos LegalTech (teisinių technologijų centro vadovo prof. dr. Paulius Pakutinsko laimėtą iniciatyvą „UNESCO Chair on AI, Emerging Technologies and Innovations for Society“ (liet. „Dirbtinio intelekto, naujųjų technologijų ir inovacijų visuomenei UNESCO grupės vadovas“).
Teisės mokyklos vertinimu, teigiamas mokslinių tyrimų poveikis 2024 m. buvo stebimas keliose srityse. Baudžiamosios teisės ir proceso srityje teiktos mokslinės išvados dėl Lietuvos baudžiamojo ir baudžiamojo proceso kodeksų pakeitimų, dėl teisinio reguliavimo tobulinimo, tam tikrų nusikalstamų veikų (de)kriminalizavimo, baudžiamųjų sankcijų griežtinimo ar jų švelninimo ir kt. prisidėjo prie vykdomų teisėkūros reformų šioje srityje. Teisėjų kompetencijų didinimo srityje atliktų tyrimų pagrindu parengti Teismų įstatymo keitimo pasiūlymai Albanijoje, Estijoje, pateikti teisėjų atrankos ir vertinimo keitimo pasiūlymai, parengti įvairūs įrankiai, kurie jau naudojami Teisėjų atrankų komisijų veikloje. Pernai įgyvendinti projektai prisidėjo prie jaunimo kompetencijų spręsti konfliktus ir įvairių visuomenės grupių dalyvavimo sprendimų priėmime didinimo.
Projektinės veiklos srityje 2024 m. Teisės mokykla įgyvendino 34 projektus, kurių vertė, tenkanti MRU buvo 4,47 mln. Eur, t. y. beveik 50 proc. didesnis nei 2023 metais. Finansavimui buvo pateiktos 32 naujos projektinės paraiškos. Beveik trečdaliu išaugo Teisės mokyklos teikiamų užsakomųjų paslaugų (tyrimų ir mokymų) vertė, kuri sudarė 568 282,- Eur (2023 m. - 435 228,- Eur).
Praeitais metais vykdytos Teisės mokyklos iniciatyvos visuomenei ir bendruomenei pirmiausia teisinio švietimo srityje: surengta devintoji Nacionalinė teisės žinių olimpiada moksleiviams, dalyvauta nacionalinio Konstitucijos egzamino komisijoje, skaitytos paskaitos moksleiviams. Teisės mokykla taip pat teikė nemokamą teisinę pagalbą visuomenei. Dar 2018 m. Teisės mokyklos iniciatyva įkurto Baltijos-Ukrainos centro veikla apėmė mokslininkų veiklą Teisės mokykloje, bendradarbiavimo sutarčių pasirašymą su naujais universitetais Ukrainoje, bendrus mokslinius ir kitus renginius su Ukrainos partneriais, humanitarinių iniciatyvų organizavimą. Pernai inicijuota visą Lietuvos teisininkų bendruomenę apjungusi iniciatyva „Lawyers4Ukraine“, skirta telkti visokeriopą paramą Ukrainai.
2025 metais pagrindiniai prioritetai bus nukreipti į studijų programų portfelio tolimesnį optimizavimą, naujų programų pristatymą, dirbtinio intelekto įrankių integravimą į teisės studijas, užsienio partnerysčių ir mikrokredencialų plėtrą, mokslinių grupių konsolidavimą klasteriuose ir įveiklinimą tarptautiniame ERUA konsorciume, MTEP tyrimų plėtrą bei mokslininkų kompetencijų stiprinimą naujose srityse, paramos jauniesiems mokslininkams konsolidavimą. Bus konsoliduota parama Ukrainai specialistų kompetencijų tobulinimo srityje, prisidedant prie Ukrainos narystės ES siekių įgyvendinimo.