
Mykolo Romerio universitete (MRU) startuoja Europos jungtinė magistrantūros programa strateginio sienų valdymo srityje (EJMSBM). Ši programa, įgyvendinama bendradarbiaujant su Frontex – Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra – skirta rengti aukšto lygio valstybių sienų apsaugos vadovus iš Europos Sąjungos (ES) ir Šengeno asocijuotų šalių.
Kontekstas: kai saugumas tampa bendru Europos klausimu
Šiuolaikinėje geopolitinėje situacijoje, kai ES susiduria su hibridinėmis grėsmėmis, karine įtampa prie rytinių sienų, migracijos iššūkiais pietuose ir kintančia saugumo aplinka, efektyvus sienų valdymas reikalauja strateginio mąstymo, lyderystės ir tarptautinio koordinavimo.
„Atsižvelgiant į Rusijos agresiją prieš Ukrainą, hibridines atakas prie ES sienų ir migracijos spaudimą pietuose, būtinybė stiprinti ES sienų apsaugą yra akivaizdi. Ši programa rengia lyderius, kurie gebės reaguoti strategiškai ir veikti koordinuotai visos Europos mastu,“ – sako MRU Viešojo saugumo akademijos dekanas doc. dr. Mantas Bileišis.
Apie programą
EJMSBM – tai per Frontex agentūrą Europos Sąjungos remiama jungtinė magistrantūros programa, kurios tikslas – formuoti bendrą strateginį požiūrį į ES sienų ir pakrančių apsaugą. Programoje derinami teoriniai pagrindai, praktiniai mokymai ir studentų bei dėstytojų tarptautinis mobilumas. Dalyvauti joje kviečiami vidurinės ir aukštesnės grandies pareigūnai, turintys ne mažiau kaip 3 metų patirties nacionalinėse sienų apsaugos tarnybose.
2025 m. balandžio 14-18 dienomis MRU vyks Pirmojo programos Modulio „Strategija, planavimas ir vertinimas sienos apsaugos srityje“ studijų savaitė, kurioje bus studijuojamos strateginio planavimo, vertinimo ir ES sienų politikos temos. Kartu dirbs tarptautinė dėstytojų komanda ir 27 studentai iš skirtingų Europos Sąjungos ir Šengeno asocijuotų šalių. Numatyti vizitai į Valstybės sienos apsaugos tarnybą ir ES išorės pasienio punktus su Baltarusija, taip pat praktinių atvejų analizės dirbtuvės.
Tarptautinis akademinis tinklas
Programą įgyvendina tarptautinis konsorciumas, kuriame, be Mykolo Romerio universiteto (MRU), dalyvauja Olandijos gynybos akademija (Netherlands Defence Academy), Salamankos universitetas (University of Salamanca), Rygos technologijos universitetas (Riga Technical University) ir Estijos saugumo mokslų akademija (Estonian Academy of Security Sciences). Prie programos taip pat prisideda mokslininkai ir sienų apsaugos ekspertai iš įvairių Europos šalių: Belgijos, Italijos, Kipro, Kroatijos, Vokietijos, Lenkijos, Austrijos ir Portugalijos.
Kiekvienai programos laidai bent po vieną vietą studijoms skiriama kiekvienos Europos Sąjungos valstybės narės ir Šengeno asocijuotos šalies sienų ir pakrančių apsaugos agentūros pareigūnui.
Šis platus bendradarbiavimo tinklas užtikrina aukštą akademinę kokybę, stiprina tarpvalstybinį profesinį ryšį ir aktyviai prisideda prie bendrų Europos Sąjungos saugumo tikslų įgyvendinimo.
Lietuvos vaidmuo – aktyvus ir matomas
MRU yra vienintelė šios programos vykdytoja Baltijos šalyse, todėl Lietuva tampa svarbia Europos saugumo studijų erdve. Universitetas įtvirtina savo, kaip lyderiaujančios institucijos, vaidmenį kuriant ne tik akademines žinias, bet ir praktinę vertę visai Europos bendruomenei.
„Didžiuojamės galėdami prisidėti prie Europos sienų apsaugos profesionalizavimo ir tarpusavio sąveikos vystymo. Tik kartu esame stiprūs. Tai ne tik akademinis projektas, bet ir indėlis į mūsų bendrą saugumą. Iš viso iki 2028 metų pabaigos kartu su Frontex agentūra esame numatę paruošti iki 100 valstybių sienų apsaugos tarnybų vadovų iš kiekvienos ES ir Šengeno asocijuotos šalies“, – sako tarptautinės programos finansavimo ir įgyvendinimo projekto vadovė doc. dr. Inga Juknytė-Petreikienė.