„Šiandien Marijampolėje įvyko didelis virsmas“, – sakė Sūduvos pramonės ir verslo asociacijos (SPIVA) valdybos pirmininkas Klemencas Agentas po susitikimo su Mykolo Romerio universiteto (MRU) atstovais, lapkričio 7 dieną Marijampolėje pristačiusiais galimybes, kurias regiono verslui bei viešajam sektoriui atveria MRU siūlomos studijos ir mokslo potencialas.
Renginio tikslas buvo sutelkti regiono verslo lyderius ir MRU į bendrą dialogą. Susitikimo metu aptarta, kaip universiteto akademinės ir taikomosios mokslo iniciatyvos gali padėti atliepti specifinius regiono poreikius ir prisidėti prie Sūduvos regiono konkurencingumo didinimo.
Primename, kad Marijampolė universitetiniu miestu tapo šių metų spalio 1 dieną, buvusiai Marijampolės kolegijai oficialiai tapus MRU dalimi – Sūduvos akademija.
Tarp susitikimo dalyvių – SPIVA prezidentas Vaidas Šalaševičius, UAB „Mantinga“ valdybos pirmininkas Klemencas Agentas, Marijampolės meras Povilas Isoda, MRU mokslui ir inovacijoms vadovaujanti vicerektorė dr. Eglė Malinauskienė, MRU vicerektorė studijoms prof. dr. Regina Valutytė, MRU fakultetų ir kitų padalinių vadovai, taip pat atstovai iš Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų, BNI Sūduva, Marijampolės verslo tarybos ir kitų organizacijų.
Studijų pasiūla tokia, kad absolventai liktų regione
Prof. dr. Regina Valutytė renginį pradėjo pristatydama 2024-29 m. MRU strategiją ir aptardama, kaip MRU siūlomos studijų programos pasitarnaus Sūduvos regionui. Jau 2025 metais Sūduvos akademijoje bus pradėtos vykdyti septynios universitetinės studijų programos šešiose – vadybos, informatikos, apskaitos, filologijos, edukologijos ir socialinio darbo – kryptyse.
„Į studijas Vilniuje mes kviečiame studentus iš viso pasaulio, Sūduvos regiono studijos turi atliepti regiono poreikius. Norime, kad Universitetas taptų miesto sėkmės faktoriumi, o studijas baigę absolventai kurtų pridėtinę vertę regione“, – kalbėjo prof. dr. R. Valutytė.
„Bus sudaroma galimybė regiono jaunimui studijuoti netoli savo gyvenamosios vietos, mažinant poreikį išvykti į didmiesčius. Sūduvos akademijoje siūlomos aukštos kokybės studijų programos, pritaikytos regiono poreikiams ir specifikai, siekiant parengti specialistus, reikalingus vietos darbo rinkai“, – MRU vicerektorė, pabrėžusi, kad Akademijos studentams bus suteikta galimybė dalį studijų praleisti sostinėje arba užsienyje, dalyvauti tarptautinėse mainų programose, stažuotėse ar specializuotuose kursuose.
Studijų plotmėje prof. dr. R. Valutytė pristatė tokias bendradarbiavimo su verslu galimybes – studentų praktikos vietos įmonėse, projektų, sprendžiančių realias regiono problemas, vystymas studijose, studentų ir absolventų įdarbinimo galimybių plėtimas, mentorystės programos bei finansinės verslo paskatos studentams, modernių co-working erdvių, skirtų studentams, verslininkams ir startuoliams, bei inovacijų centrų, kuriuose studentai galėtų kurti ir testuoti inovatyvius sprendimus, dalyvauti hakatonuose ir kūrybinėse dirbtuvėse, kūrimas, ir galiausiai bendros komunikacijos iniciatyvos, kurios skatintų studentus po studijų grįžti į gimtąjį regioną ir jame įsitvirtinti.
„Nors socialinės krypties absolventų daug susirenka valstybinis sektorius, kaip bebūtų – pagrindinis darbdavys yra verslas. Jūs turite teorijas žinias, mes turime praktiką. Būna sudėtinga pritaikyti jauną specialistą sau, jei ateina tik su teorinėmis žiniomis“, – kalbėjo V. Šalaševičius, SPIVA prezidentas, supažindinęs su verslo, švietimo ir mokslo bendradarbiavimo patirtimis Sūduvos regione, bei pasidžiaugęs MRU ir SPIVA užmegzta bendryste.
Taikomieji mokslo tyrimai spręs realias problemas
Marijampolės pramonės ir verslo atstovų dalyvavimą mokslo institucijų veikloje ir projektuose pristatė K. Agentas, SPIVA valdybos pirmininkas. Didžiausias Sūduvos regiono mecenatas daugiausia kalbėjo apie švietimo grandies susiskaldymą, kurį būtina mažinti, bei moksleivių finansinio raštingumo mokymą – abiejose srityse K. Agentas mato galimą milžinišką MRU indėlį.
Jis akcentavo, kad MRU atėjimas atvers galimybes, kokių regionas anksčiau neturėjo. „Būtina jas išnaudoti“, – sakė K. Agentas. O regionui atsiveriančias galimybes taikomuosiuose mokslo projektuose pristatė MRU vicerektorė dr. E. Malinauskienė. Ji akcentavo, kad strategijoje numatyta parengti Sūduvos regiono poreikius atitinkančią mokslinių tyrimų programą, o pirmieji žingsniai jau žengti.
„Jau vasarą pradėjome bendrauti su regiono verslo ir viešojo sektoriaus įstaigomis ir surinkome jų poreikio moksliniams tyrimams informaciją. Remiantis ja artimiausiu metu esame numatę pradėti vykdyti 10 mokslinių projektų, spręsiančių labai konkrečias problemas regione“, – kalbėjo E. Malinauskienė.
Dialoge su Sūduvos regiono įstaigomis buvo išgryninti MRU mokslinį potencialą atitinkantys poreikiai regiono konkurencingumo nacionaliniame ir tarptautiniame lygmenyje didinimo, sveikatos ir socialinių paslaugų plėtros, žmogiškųjų išteklių valdymo bei švietimo sistemos pertvarkos ir kokybės didinimo srityse.
„Mokslinio tyrimo rezultatai turi atliepti socialinio partnerio problemą, būti pritaikomi praktikoje ir tokiu būdu turėti poveikį regiono plėtrai“, – sakė E. Malinauskienė.
Galimybės – it krūva skaniausių saldainių
Viešojo saugumo studijų ir mokslinių tyrimų plėtros perspektyvas Sūduvos regione aptarė MRU Viešojo saugumo akademijos (VSA) dekanas dr. Mantas Bileišis, MRU Vadovų MBA studijų programos vadovė doc. dr. Lidija Kraujelienė apie viduriniosios grandies vadovų gebėjimų stiprinimą kalbėjo kaip apie konkurencingumo versle pagrindą, Indrė Kasiulaitė pristatė mediacijos mokymų vertes, o MRU Žmogaus ir visuomenės studijų fakulteto (ŽVSF) dekanė prof. dr. Odeta Merfeldaitė – mokymų švietimo sektoriaus darbuotojams galimybes.
Prof. dr. Rasa Pilkauskaitė-Valickienė supažindino su psichologijos studijomis ir šios srities moksliniais tyrimais, akcentuodama augančią verslo psichologijos svarbą. Prof. dr. Gintaras Černius aptarė MRU moksleivių Ekonomikos ir verslo akademijos atveriamas galimybės Sūduvos regionui, o su MRU Startup HUB koncepcija supažindino doc. dr. Artūras Jurgelevičius. MRU Sūduvos akademijos STEAM centro galimybes studijoms bei moksliniams tyrimams pristatė centro vadovė Vaida Pituškienė.
„Europoje ir pasaulyje daug mažų miestelių turi universitetus, kurie lemia regiono plėtrą. Mus likimas apdovanojo, jog irgi tapome universitetiniu miestu“, – sakė K. Agentas. Išgirdęs MRU atstovų pristatymus, K. Agentas vaizdžiai apibendrino: „Jaučiuosi tarsi gavęs krūvą geros kokybės saldainių, tik kurį pirmiausia išpakuoti? Kad pajustume visų jų skonį, kad pritaikytume jūsų žinias mūsų bendruomenės labui, turime iškristalizuoti prioritetus ir eiti pirmyn. Šiandien Marijampolėje įvyko didelis virsmas“.
Indrės Difartaitės nuotr.