MRU mokslininkų indėlis jautrioms visuomenės problemoms
Naujienos

17 sausio, 2025
MRU mokslininkų indėlis – pagalba jautrioms visuomenės problemoms spręsti
Žmogaus ir visuomenės studijų fakultetas
Mokslas

Žiniasklaidoje pasirodęs straipsnis apie Mykolo Romerio Universiteto (MRU) mokslininkų darbą pabrėžia jų indėlį į jautrias visuomenės problemas. 15min portalo publikacijoje „Lietuviškai prabilę virtualūs vaikai: inovacijų stebuklas kokybiškoms apklausoms“ pristatyta Lietuvos rinkai adaptuota mokymo platforma, skirta specialistams, atliekantiems apklausas su galimai seksualinį smurtą patyrusiais vaikais. Tuo tarpu MRU Taikomosios psichologijos tyrimų laboratorijos mokslininkai dalinasi savo darbų tolimesnėmis perspektyvomis ir siekiais.

Kaip mokslas gali padėti?

MRU psichologijos srities tyrėjų nuomone, jautrus ir profesionalus darbas su galimai seksualinį smurtą patyrusiais vaikais įmanomas. Šiuo metu mokslininkai ieško atsakymų, kaip padėti žmonėms įveikti vaikystės traumas ir sumažinti jų poveikį suaugystėje, savo tyrimais ne tik gilindamiesi į problemų priežastis, bet ir siūlydami praktinius sprendimus.

UNCOVABUSE: virtualūs įrankiai vaikų apsaugai

Įgyvendindami UNCOVABUSE (Uncovering Child Sexual Abuse, liet. „Seksualinės prievartos prieš vaikus atskleidimas“) projektą, MRU mokslininkai, vadovaujami prof. dr. R. Žukauskienės ir bendradarbiaudami su Niujorko Šanchajaus universiteto prof. dr. Pekka Santtila, adaptavo virtualių vaikų apklausos platformą Lietuvos rinkai. Ši platforma leidžia specialistams tobulinti savo gebėjimus jautriai ir korektiškai dirbti su vaikais, galimai patyrusiais seksualinį smurtą.

MRU teisės psichologas dr. A. Segal, aktyviai prisidėjęs prie šio projekto, akcentuoja empatijos ir profesionalumo svarbą:

„Nė vienas vaikas neturi būti priverstas kartoti savo pasakojimo daugybę kartų. Kiekvienas toks kartojimas gali tapti antrine trauma bei didina tikimybę iškreipti vaiko parodymus ir sugadinti vaiką kaip liudytoją“.

Projekto metu buvo surinkti reprezentatyvūs duomenys apie seksualinio smurto iki pilnametystės paplitimą Lietuvoje. Šie duomenys ne tik atskleidžia problemos mastą, bet ir tampa pagrindu ilgalaikiams sprendimams, padedantiems kurti saugesnę aplinką vaikams.

PROMISE: vaikystės traumų poveikis suaugystei

UNCOVABUSE projektas tapo pamatu kitam moksliniam darbui – PROMISE projektui (Psychological Resilience in Emerging Adulthood Following Childhood Adversities, liet. „Psichologinis prisitaikymas besiformuojančioje suaugystėje po nepalankių vaikystės išgyvenimų“). Tai – vienas iš projektų „Ekscelencijos centrų kūrimas Mykolo Romerio universitete“, startavusių 2024 m. rugpjūtį.

PROMISE projekto tyrėjas dokt. Faustas Antanaitis dalinasi, kad mokslininkų komanda siekia gilinti supratimą apie tai, kaip smurtinės vaikystės patirtys veikia asmenybės raidą bei psichikos sveikatą suaugus. Tyrimo metu analizuojamas atsparumo ir socialinės paramos vaidmuo mažinant vaikystės traumų padarinius.

Mokslininkai tikisi, kad projekto metu surinkti duomenys taps vertingu pagrindu kuriant prevencijos ir intervencijos priemones, kurios galėtų padėti sumažinti psichikos sveikatos problemas ir jų poveikį Lietuvos visuomenei.

Praktiniai įrankiai – realūs pokyčiai

MRU mokslininkai tiki, kad mokslas neturėtų apsiriboti akademine sfera. Moksliniai tyrimai gali būti įrankis, padedantis suprasti sudėtingas socialines problemas bei skatinantis pokyčius visuomenėje. 

UNCOVABUSE projekto metu sukurta virtualių vaikų apklausos platforma jau naudojama apmokant su galimai smurtą patyrusiais vaikais dirbančius Lietuvos specialistus. Tuo tarpu įgyvendinant PROMISE projektą, analizuojamos vaikystės neigiamų patirčių sąsajos su psichologiniais sunkumais suaugystėje. Be to, siekiama ne tik suprasti šių traumų mechanizmus, bet ir kurti priemones, mažinančias jų padarinius visuomenėje.

PROMISE įgyvendinamas Valstybės biudžeto lėšomis finansuojant projektą „Ekscelencijos centrų kūrimas Mykolo Romerio universitete“,  vykdomą pagal Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos inicijuotą programą „Ekscelencijos centrų iniciatyva“.

Ši programa suteikia galimybę MRU mokslininkams gilintis į globalias problemas ir prisidėti prie reikšmingų pokyčių Lietuvoje ir už jos ribų. Tuo tarpu atliekami tokio pobūdžio moksliniai tyrimai pabrėžia MRU stiprybę – derinti mokslinę kompetenciją su empatija ir atidumu žmogaus patirčiai.

Tekstą parengė MRU Mokslo ir inovacijų centro mokslo komunikacijos vadybininkė Laura Stankūnė