Lietuvos universitetai: generatyvinis dirbtinis intelektas – galimybė stiprinti studijų kokybę - MRU
Naujienos

9 balandžio, 2025
Lietuvos universitetai: generatyvinis dirbtinis intelektas – galimybė stiprinti studijų kokybę

2025 m. kovo 28 d. Lietuvos universitetų rektorių konferencija (LURK) priėmė deklaraciją dėl generatyvinio dirbtinio intelekto (GDI) atsakingo panaudojimo studijose. Šiuo dokumentu universitetai pabrėžia siekį būti pokyčių priešakyje ir tvariai integruoti dirbtinio intelekto sprendimus į aukštojo mokslo procesus.

Generatyvinis dirbtinis intelektas jau šiandien iš esmės keičia studijas, mokslą ir socialinį gyvenimą, transformuodamas žmogaus santykį su gamtine ir socialine aplinka. Atsižvelgdami į šias permainas, Lietuvos universitetai sutaria, kad būtina kryptingai išnaudoti GDI teikiamas galimybes, siekiant lyderystės Europos ir pasaulio aukštojo mokslo kontekste. Pagrindinis tikslas – rengti kvalifikuotus, atsakingai technologijas taikančius specialistus, gebančius kurti aukštą pridėtinę vertę.

Deklaracijoje pabrėžiama, jog universitetai sieks spartinti pokyčius akademinėje bendruomenėje, skatins sklandžią ir atsakingą dirbtinio intelekto integraciją į studijas ir jų administravimą. Didelis dėmesys skiriamas kokybiško, inovacijomis grįsto studijų proceso užtikrinimui, stiprinant dėstytojų kompetencijas GDI srityje. Dėstytojai bus skatinami ne tik taikyti GDI įrankius, bet ir gebėti juos kritiškai vertinti, išmanyti jų privalumus ir galimus trūkumus, siekiant aukščiausių studijų rezultatų.

Studijų programos bus papildomos GDI raštingumą ugdančiomis temomis, o studentai skatinami efektyviai, atsakingai ir etiškai taikyti dirbtinio intelekto sprendimus studijų procese. Universitetai akcentuoja, kad neribotas GDI naudojimas negali tapti kliūtimi kokybiškai pasiekti studijų tikslus, todėl bus aiškiai nustatomos naudojimosi ribos.

Deklaracijoje taip pat išryškinamas studentų kritinio mąstymo, etinio raštingumo ir gebėjimo atpažinti bei valdyti socialinius ir kultūrinius iššūkius stiprinimas, taikant artes liberales principus. Universitetai įsipareigoja ne aklai pasikliauti GDI galimybėmis, bet pirmiausia stiprinti akademinį sąžiningumą ir peržiūrėti studijų programas, užtikrinant atsakingą ir tvarų GDI taikymą.

„Generatyvinis dirbtinis intelektas tampa neatsiejama studijų ir mokslinių tyrimų dalimi. Kartu su naujomis  GDI taikymo galimybėmis  ryškėja ir nauji iššūkiai, kuriuos įvertinti ir įveikti reikia naujų žinių ir gebėjimų. Mūsų užduotis – išmokyti studentus atsakingai ir kūrybiškai jį taikyti, išlaikant aukščiausius akademinius standartus“, – sako MRU rektorė prof. dr. Inga Žalėnienė, LURK viceprezidentė.