Konstitucijos dienos minėjimo proga Mykolo Romerio universiteto (MRU) bendruomenė ir svečiai susirinko į dokumentinio filmo „Galutinė redakcija“ peržiūrą bei prasmingą diskusiją po jos. Renginyje dalyvavo filmo režisierė Ieva Rasimaitė, vienas iš Konstitucijos kūrėjų prof. Vytautas Sinkevičius ir Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovas, ilgametis politikas, muzikologas ir visuomenės veikėjas prof. Vytautas Landsbergis. Diskusiją moderavo doc. dr. Virgis Valentinavičius.
Filmas „Galutinė redakcija“ žiūrovus nukėlė į dramatiškus 1990–1992 metus, kai Lietuva, nepaisydama tarptautinių iššūkių ir gresiančio karo grėsmės, ryžtingai atkūrė savo nepriklausomybę ir pradėjo kurti modernią politinę sistemą. Šiame įtemptame laikotarpyje teisininkai ir politikai, įveikdami sudėtingas ideologines kovas, rašė pagrindinį valstybės teisės aktą – Konstituciją. Per to meto liudytojų ir aktyvių dalyvių atsiminimus filmas atskleidė, kaip pasiektas kompromisas suformavo tvirtą pagrindą atsikuriančiai valstybei.
Po filmo peržiūros vykusioje diskusijoje prof. Vytautas Landsbergis akcentavo to meto politinių sprendimų reikšmę šiandieninei Lietuvos demokratijai ir nepriklausomybei.
„Konstitucijos kūrimas buvo kaip neoficialus antrasis frontas, nelabai matomas, bet be galo svarbus. Tai nulėmė, kokia bus ta valstybė, kaip ją projektuojame“, – pagrindinio šalies dokumento svarbą pabrėžė profesorius.
Prof. dr. Vytautas Sinkevičius pasidalijo asmeniniais prisiminimais apie Konstitucijos kūrimo procesą, pabrėždamas teisininkų ir politikų bendradarbiavimo svarbą sudėtingomis sąlygomis.
„Rašant Konstituciją, buvo sudėtos dvi skirtingos – kairiųjų ir dešiniųjų – vizijos į vieną. Mūsų Konstitucija yra gyvybinga todėl, nes buvo rastas kompromisas – bendra nacionalinė vizija“, – kalbėjo teisininkas.
Režisierė Ieva Rasimaitė atskleidė filmo kūrimo užkulisius, savo motyvus ir iššūkius, su kuriais susidūrė įamžindama šį istorinį laikotarpį.
„Į priekį veda galimybė bendrauti su filmo herojais, supratimas, kad tai yra svarbu. Svarbu yra ne tik papasakoti istoriją, bet ir parodyti, kad teisininko profesijai reikia begalinės išminties, atsidavimo tiesioginiam darbui valstybei ir patriotizmo“, – dalijosi režisierė.
Renginio dalyviai aktyviai įsitraukė į diskusiją, dalijosi savo įžvalgomis apie Konstitucijos reikšmę šiuolaikinėje Lietuvoje. Diskusiją moderavęs doc. dr. Virgis Valentinavičius pasidžiaugė, kad filme rodomi ne tik to meto politikai, teisininkai, bet ir paprasti žmonės vaikštantys gatvėse, dalyvaujantys protestuose, renginiuose, nes ši Konstitucija yra skirta visiems ir daro poveikį mūsų visų gyvenimams.
Dėkojame visiems dalyvavusiems ir prisidėjusiems prie prasmingo Konstitucijos dienos minėjimo.