Homepage / Bibliotekos naujienos / Atviros prieigos savaitė
Paskutinę spalio savaitę kviečiame atkreipti dėmesį į mokslinių darbų atvirumo svarbą. Atviros prieigos (angl. open access) logotipas - atverta spyna - byloja pats už save. Šiuo ženklu pažymėti moksliniai straipsniai ar monografijos yra prieinami visiems žmonėms. Lietuva, kaip ir kitos valstybės, priėmė UNESCO rekomendaciją dėl atvirojo mokslo. Šių metų Tarptautinės atvirosios prieigos savaitės metu bus akcentuojama bendruomenės pirmenybė prieš pelną (angl. Community over Commercialization). Raginama užkirsti kelią pelnymuisi iš valstybės finansuojamos mokslinių tyrimų veiklos, skatinami nekomerciniai ir bendradarbiavimu grindžiami leidybos modeliai.
Reikia pasidžiaugti, kad didžioji dalis mūsų Universiteto išleistų leidinių yra pasiekiami per atvirąją prieigą. Jeigu ieškote MRU dėstytojų straipsnių arba geriausiai įvertintų studentų baigiamųjų darbų, greičiausiai juos rasite per eLABa paieškos sistemą. Kartu čia rasite ir visų kitų Lietuvos universitetų magistrinius darbus bei disertacijas.
Tokie atviros prieigos portalai kaip Open Access Theses and Dissertations ir DART Europe pravers, jei ieškote panašia tematika apgintų mokslinių darbų užsienyje. Čia yra virš 6 milijonų tezių ir disertacijų ir visos jos atvirai prieinamos.
Ne mažiau svarbu, kad daug mokslininkų ir žurnalų visame pasaulyje taip pat prisideda prie atviros prieigos iniciatyvos ir savo publikacijas padaro prieinamas visiems. DOAJ – daugybė atvirai prieinamų straipsnių indeksuotuose žurnaluose. DOAB – daugiau nei 75 000 mokslinių recenzuotų knygų.
O kaip kiekvienas iš mūsų galime prisidėti prie atviros prieigos kūrimo? Atsakymas paprastas:
- rengiant mokslinius darbus įtraukti ne tik per mokamas duomenų bazes gautus šaltinius, bet ir atviros prieigos straipsnius;
- talpinant magistro tezes ir pasirašant licencinę sutartį nurodyti, kad darbas būtų laisvai prieinamas internete.
Šią savaitę visame pasaulyje vyksta daug įdomių mokymų ir susitikimų atvirojo mokslo tema. Patikrinkite sąrašą ir gal rasite tai, kas įgalins Jus tapti atviros prieigos/atviro mokslo/atviro kodo advokatu Lietuvoje. Kurkime geresnį pasaulį kartu per atvirąjį mokslą.