2025 m. gegužės 9 d. 14:30 val. Gintautas Katulis (Psichologijos institutas) gins psichologijos mokslo krypties (S 006) daktaro disertaciją „Victimized Social Misfits: How Discrepancy From Classroom Victimization Norms Is Associated With Emotional And Behavioral Maladjustment Amongst Early Adolescents Over Time“ (liet. k. „Viktimizuojami socialiai nepritapę: kaip metų eigoje klasės viktimizacijos normų neatitikimas yra susijęs su emocinėmis ir elgesio problemomis jaunesnių paauglių imtyje“). Gynimas vyks L-102 aud., Mykolo Romerio universitete, Didlaukio g. 55, Vilnius.
Mokslinė konsultantė:
prof. dr. Rasa Pilkauskaitė Valickienė (Mykolo Romerio universitetas, socialiniai mokslai, psichologija, S 006).
Gynimo taryba:
Pirmininkas – prof. dr. Danielius Serapinas (Mykolo Romerio universitetas, medicinos ir sveikatos mokslai, medicina, M 001).
Nariai:
doc. dr. Dawn DeLay (Arizonos valstijos universitetas, Jungtinės Amerikos Valstijos, socialiniai mokslai, psichologija, S 006);
prof. dr. Aistė Diržytė (Mykolo Romerio universitetas, socialiniai mokslai, psichologija, S 006);
prof. dr. Roma Jusienė (Vilniaus universitetas, socialiniai mokslai, psichologija, S 006);
prof. dr. Rimantas Vosylis (Mykolo Romerio universitetas, socialiniai mokslai, psichologija, S 006).
Šioje disertacijoje tiriamas jaunų paauglių klasės viktimizacijos normų neatitikimo ir internalių bei eksternalių sunkumų padidėjimo per mokslo metus ryšys. Tyrimas remiasi „sveiko konteksto paradokso" konceptu: teigiama, kad patyčios klasėse, kuriose nustatytas žemesnis viktimizacijos lygis, glaudžiau susijusios su moksleivių gerove nei klasėse, kuriose šis lygis aukštesnis. Tyrime dalyvavo 706 pradinės ir pagrindinės mokyklos mokiniai (9-14 metų amžiaus) iš JAV (80 mergaičių, 85 berniukai) ir Lietuvos (259 mergaitės, 282 berniukai). Du kartus per mokslo metus buvo surinktos bendraamžių nominacijos ir mokinių savęs įvertinimai apie fizinę ir santykių viktimizaciją bei eksternalius (elgesio problemas, delinkventinį elgesį, fizinę agresiją, trikdantį elgesį) ir internalius sunkumus (emocinius simptomus ir vienatvę). Longitudinė Grupės aktoriaus partnerio abipusės priklausomybės modelio (G-APIM) analizė parodė, kad mokiniai, labiau neatitinkantys klasės fizinės viktimizacijos normų, patiria daugiau eksternalių sunkumų per metus. Tuo tarpu klasės normų neatitikimas santykių viktimizacijos srityje yra susijęs su padidėjusiu vienatvės jausmu. Šio tyrimo rezultatai praplečia žinias apie „sveiko konteksto paradoksą" ir suteikia praktinių įžvalgų patyčių prevencijos programoms, kurios turėtų skirti ypatingą dėmesį mokiniams, išliekantiems patyčių aukomis net ir saugioje mokyklos aplinkoje.