Dramaturgo Jameso Kenwortho paskaita „Viešos erdvės, vieši žodžiai: ypatingas dėmesys pjesei „Elizabeth Fry: kalėjimų angelas“ - MRU
Kalendorius

Gegužės 08
Dramaturgo Jameso Kenwortho paskaita „Viešos erdvės, vieši žodžiai: ypatingas dėmesys pjesei „Elizabeth Fry: kalėjimų angelas“
08 d. 09:00 val., 08 d. 10:30 val.
Mykolo Romerio universitetas, Ateities g. 20, Vilnius

2023 m. gegužės 8 d., 9:00 val., I-201 aud. dramaturgas ir rašytojas Jamesas Kenworthas skaitys atvirą paskaitą „Viešos erdvės, vieši žodžiai: ypatingas dėmesys pjesei „Elizabeth Fry kalėjimų angelas“.

J. Kenworthas yra neseniai Londone pastatytos pjesės apie kalėjimų reformatorę ir filantropę E. Fry (1780–1845) „Elizabeth Fry: kalėjimų angelas“ autorius.

J. Kenworthas yra ne tik dramaturgas, bet ir Midlsekso universiteto vyresnysis dėstytojas, besispecializuojantis žiniasklaidos naratyvo ir istorijų pasakojimo srityje.

Ateinančią savaitę jis lankysis MRU kaip kviestinis dėstytojas.

Jo debiutinė pjesė „Gob“, parašyta 1999 m., Edinburgo Frindžo festivalyje pelnė du penkių žvaigždučių įvertinimus žurnaluose „Three Weeks“ bei „The List“ ir buvo įtrauktas į rubriką „Editor’s Highlights of the Fringe“.

Jamesas buvo vienas iš aštuonių dramaturgų, 2011 m. atrinktų dalyvauti pirmojoje „Tamasha/Mulberry School Writers Attachment Scheme“ programoje, kurią sukūrė bei dėstė dramaturgas ir vienas iš „Tamasha Theatre Company“ meno vadovų Finas Kennedy’is.

2014 m. Jamesas gavo specialų George’o Orwello dvaro leidimą parašyti šiuolaikinį „Gyvulių ūkio“ perdirbinį pavadinimu „Revoliucijos ūkis“, vaidinamą Rytų Londono miesto ūkyje, kurį „The Independent“ žurnalistas Paulas Tayloras apibūdino kaip „siaubingai galingą atnaujinimą... labai rekomenduoju“, o „British Theatre Guide„ rašė: „Jei šį semestrą „Gyvulių ūkis“ bus įtrauktas į mokymo programą, ar gali būti geresnis būdas jį pristatyti?“

Jo pjesė „Demencijos kelionė“, didinanti informuotumą apie šią ligą, 2015 m. laimėjo Stirlingo universiteto tarptautinį apdovanojimą demencijos kategorijoje: „Demencija ir menas“.

2021 m. už disertaciją „Public Spaces, Public Words: Contextualising Pro-Localist, Site-Local, New Writing and its Roots in a Community’s History, Culture and People“ (liet. „Viešos erdvės, vieši žodžiai: prolokalumo, vietos, naujojo rašymo ir jo šaknų bendruomenės istorijoje, kultūroje ir žmonėse kontekstualizavimas“)) jam suteiktas filosofijos daktaro laipsnis. Šiame darbe nagrinėjama jo, kaip dramaturgo, kūrybinė praktika, tiriamas prolokalumo veiksmingumas konkrečioje miesto aplinkoje bei sprendžiamas klausimas, kaip galima perrašyti ir „lokalizuoti“ kultinę literatūros klasiką ir istorinę dramą / biografiją, kad būtų atspindėtas vietos, žmonių ir kultūros pojūtis.

Naujausia jo pjesė „Elizabeth Fry: kalėjimų angelas“, penktoji iš „Newham Play“ serijos ir atlikta Keningtauno (angl. Canning Town) bibliotekoje 2022 m., sulaukė įspūdingo kritikų pripažinimo, o „Evening Standard“ rašė: „Hiperlokalinė istorinė pjesė apie kalėjimų reformatorę Elizabeth Fry turi širdį“. „The Spectator“ pridūrė: „Scenarijuje susilieja dabartinė Londono šnekamoji kalba ir XIX a. pradžios dialektas. Spektaklį lengva žiūrėti ir jis pateikia daugybę informacijos be jokių paskaitos pobūdžio formalumų.“

Jameso novatoriška prolokali teatro kūrimo netradicinėse erdvėse metodika, kai profesionalūs menininkai derinami su vietiniais talentais, buvo pabrėžta ir įvertinta žurnalo „London Theatre Reviews“ recenzijoje: „Kenwortho spektaklis yra įkvėpimas viso Londono teatro kūrėjams. Vietos profesionalų etoso derinimas su vietos bendruomenės erdve gali būti atsakas į daugybės Londono pakraščių ir vakarinio regiono teatrų uždarymą.“

J. Kenwortho pjesės recenzuotos tokiuose leidiniuose kaip „The Guardian“, „The Observer“, „The Independent“, „The Spectator“, „Evening Standard“, „British Theatre Guide“, „Eastern Eye“ ir „Morning Star“.

Daugiau informacijos apie J. Kenworthą galima rasti čia.