
2025 m. balandžio 14 d. Mykolo Romerio universitete (MRU) startavo Europos jungtinė magistrantūros programa strateginio sienų valdymo srityje (EJMSBM). Ši nauja studijų programa, įgyvendinama bendradarbiaujant su Frontex – Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra, skirta rengti aukšto lygio valstybių sienų apsaugos vadovus iš Europos Sąjungos (ES) ir Šengeno asocijuotų šalių.
Europos Sąjungos remiama EJMSBM siekia formuoti bendrą strateginį požiūrį į ES sienų ir pakrančių apsaugą. Programoje derinami teoriniai pagrindai, praktiniai mokymai ir studentų bei dėstytojų tarptautinis mobilumas. Dalyvauti joje kviečiami vidurinės ir aukštesnės grandies pareigūnai, turintys ne mažesnę nei 3 metų patirtį nacionalinėse sienų apsaugos tarnybose.
Programos atidarymo renginyje MRU rektorė prof. dr. Inga Žalėnienė pabrėžė, kad šios programos pradžia žymi reikšmingą etapą ne tik Universitetui, bet ir visai Europos bendruomenei.
„Europos Sąjungos išorės sienos simbolizuoja mūsų bendras vertybes ir saugumo siekį. Šiandien jos driekiasi per 67 571 km pakrantės ir 14 647 km sausumos, ribojasi su 21 trečiąja šalimi. Šios ribos istorijos bėgyje kito, o jų apsauga – vis sudėtingesnė“, – kalbėjo prof. dr. I. Žalėnienė.
2024 m. gegužės 17 d. MRU kartu su partneriais pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Frontex, kuri įgalino šios programos įgyvendinimą. Konsorciumą, be MRU, sudaro Olandijos gynybos akademija (Netherlands Defence Academy), Salamankos universitetas (University of Salamanca), Rygos technologijos universitetas (Riga Technical University) ir Estijos saugumo mokslų akademija (Estonian Academy of Security Sciences). Prie programos taip pat prisideda mokslininkai ir sienų apsaugos ekspertai iš įvairių Europos šalių: Belgijos, Italijos, Kipro, Kroatijos, Vokietijos, Lenkijos, Austrijos ir Portugalijos.
MRU rektorė pažymėjo, kad programa rengs lyderius, gebančius strategiškai reaguoti į šiuolaikinius ir būsimus iššūkius. „Ši magistrantūros iniciatyva – tai strateginė investicija į saugesnę Europą“, – apibendrino prof. dr. I. Žalėnienė.
Frontex mokymų valdymo pareigūnė dr. Marta Biernath taip pat akcentavo programos svarbą: „Kaip žinote, Frontex remia valstybes nares išorės sienų valdymo srityje. Viena iš pagrindinių mūsų atsakomybių – užtikrinti, kad visi Europos pasieniečiai būtų apmokyti pagal aukščiausius standartus. Ši programa – tai puikus pavyzdys, kaip akademinės ir praktinės žinios gali susijungti“.
Pasak jos, programa orientuota ne tik į teoriją, bet ir į praktinius įgūdžius, lyderystę, vertybėmis grįstą sprendimų priėmimą bei pasirengimą dirbti tarptautinėse aplinkose.
„Harmonizuotas mokymas ypač svarbus, kai pareigūnai iš skirtingų valstybių kartu dirba bendrose operacijose. Bendras supratimas, vertybės ir metodika leidžia greičiau priimti atsakingus sprendimus realiose situacijose“, – pabrėžė dr. M. Biernath.
Vidaus reikalų viceministras Gintaras Aliksandravičius pažymėjo, kad šiuolaikinių grėsmių kontekste itin svarbu stiprinti sienų apsaugos kompetencijas: „Šiandienos pasaulyje, kai susiduriame su įvairiomis grėsmėmis – nuo neteisėtos migracijos iki kibernetinio saugumo iššūkių – būtina turėti profesionaliai parengtus, strategiškai mąstančius sienų apsaugos vadovus“.
Jis pabrėžė, kad Lietuva pasiryžusi tapti pavyzdžiu kitoms valstybėms investuojant į personalo mokymus ir šiuolaikinių kompetencijų ugdymą.
Balandžio 14 dieną MRU prasidėjo pirmojo programos modulio „Strategija, planavimas ir vertinimas sienos apsaugos srityje“ studijų savaitė, kurioje bus studijuojamos strateginio planavimo, vertinimo ir ES sienų politikos temos.
Kartu dirbs tarptautinė dėstytojų komanda ir 27 studentai iš skirtingų Europos Sąjungos ir Šengeno asocijuotų šalių. Numatyti vizitai į Valstybės sienos apsaugos tarnybą ir ES išorės pasienio punktus su Baltarusija, taip pat praktinių atvejų analizės dirbtuvės.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos vado pavaduotojas Saulius Nekraševičius džiaugiasi, kad pirmasis programos modulis vyksta būtent Lietuvoje:
„Tai didelis pasitikėjimas mūsų institucijomis ir pareigūnais. Studijų savaitės metu studentai lankysis pasienio punktuose, atliks praktines užduotis, kas leis gilinti žinias apie realias situacijas, su kuriomis pasieniečiai susiduria kasdien.“
Pasak jo, praktinis mokymas ir atvejų analizė kuria naują, modernesnį sienų apsaugos specialistų rengimo modelį.
Iš viso iki 2028 metų pabaigos numatyta paruošti iki 100 valstybių sienų apsaugos tarnybų vadovų iš kiekvienos ES ir Šengeno asocijuotos šalies