MRU mokslininkų tyrimas apie globojamų vaikų socialinius įgūdžius
Naujienos

2 balandžio, 2025
MRU mokslininkų tyrimas apie globojamų vaikų socialinius įgūdžius – žurnale „Savaitė“
Universitetas
Mokslas
Žmogaus ir visuomenės studijų fakultetas

Mykolo Romerio universiteto (MRU) edukologijos srities profesorė Vida Gudžinskienė kartu su kolegomis įgyvendina projektą„Vaikų, esančių nuolatinėje globoje, socialinių įgūdžių ugdymas“. Moksliniame tyrime siekiama išsiaiškinti, kaip ugdomi globojamų vaikų įgūdžiai ir kokie veiksniai lemia sėkmingą  globojamų vaikų integraciją į visuomenę.

Žurnale „Savaitė“ (Nr. 13, 2025 m. kovo 27 d.) publikuotas straipsnis „Globojamų vaikų atskirtį sumažintų geresni socialiniai įgūdžiai“. Publikacijoje buvo dalijamasi MRU mokslininkų įgyvendinamo projekto* tyrimo atradimais. Dalinamės trumpa straipsnio apžvalga ir projekto vadovės mintimis.

Lietuvoje pasibaigus dešimtmetį trukusios vaiko globos sistemos pertvarkai, atsirado daugiau galimybių globojamiems vaikams augti šeimoje, šeimynoje ar šeiminiuose namuose, kuriuose gyvena mažiau vaikų (iki 8 vaikų). Visgi mokslininkų nuomone, išlieka svarbi problema – globojamų vaikų socialinių įgūdžių stoka.

„Vaikai, kurie patiria socialinę atskirtį, dažnai neturi išsiugdę būtinų socialinių įgūdžių – jie sunkiau užmezga ryšius, vengia spręsti problemas, negeba spręsti konfliktų, aiškiai išreikšti savo minčių. Tai didžiulis iššūkis, kurį pastebime ir tyrimų metu“, – straipsnyje dalinasi MRU prof. V. Gudžinskienė, įgyvendinamo projekto vadovė.

Profesorė pastebi, kad „nepakankami socialiniai įgūdžiai labai dažnai lemia globojamų vaikų nesėkmes ir konfliktus švietimo įstaigose. O tai daro įtaką jų akademiniams pasiekimams ir profesinei ateičiai“**.

Ji akcentuoja, kad būtent bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžiai, besiformuojantys ankstyvame amžiuje užtikrina sėkmingesnę vaikų įtrauktį mokykloje, jų integraciją į visuomenę.

Tuo tarpu mokslininkę džiugina pastebėjimas, kad „šeiminiuose namuose vaikai turi daugiau ir kokybiškesnių kontaktų vieni su kitais ir su jais besirūpinančiais socialiniais darbuotojais. Bendravimo ir bendradarbiavimo galimybės nepalyginti geresnės“.

Pastebima tendencija, kad kartu su vaikais keičiasi ir socialiniai darbuotojai – jie vis dažniau kuria su vaikais gyvenimo šeiminiuose namuose taisykles, taiko susitarimų metodą, skatina vaikus kalbėtis ir ieškoti kompromisų.

Įžvalgos ateičiai dėl vaikų socialinių įgūdžių

Papildydama žurnalo „Savaitė“ straipsnyje išsakytas mintis prof. V. Gudžinskienė apibendrina: „Sutelktos pastangos, tikras rūpestis vaikais padėtų jiems ne tik išsiugdyti socialinius įgūdžius, bet ir labiau pasitikėti savo jėgomis, pozityviau save vertinti, siekti išsikeltų tikslų ir būti sėkmingesniems gyvenime“.

Pasidalijimą užbaigia retoriniu klausimu apie tai, kad gal suaugusiesiems verta susimąstyti, kam skirti dėmesį ir finansinius išteklius: korepetitoriams, ugdantiems vaikų akademines žinias, ar vaikų socialiniams įgūdžiams, ypač bendravimo, bendradarbiavimo, savitvardos, empatijos konstruktyviems konfliktų sprendimų įgūdžiams ugdyti.

 

* Įgyvendinamas valstybės biudžeto lėšomis finansuojamas projektas „Ekscelencijos centrų kūrimas Mykolo Romerio universitete“. Vykdomas pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos inicijuotą programą „Ekscelencijos centrų iniciatyva“

** Apie vaikų socialinių įgūdžių ir akademinių rodiklių sąsajas galite pasiklausyti diskusiją Žinių radijo laidoje „Kaip „moksliukai“ jaučiasi mokykloje?“

Tekstą parengė Mokslo ir inovacijų centro komunikacijos vadybininkė Laura Stankūnė

Nuotrauka: asmeninis prof. V. Gudžinskienės archyvas