Draugystės mokykloje: MRU tyrimas atskleidžia netikėtus veiksnius - MRU
Naujienos

26 kovo, 2025
Draugystės mokykloje: MRU tyrimas atskleidžia netikėtus veiksnius
Žmogaus ir visuomenės studijų fakultetas
Mokslas

MRU mokslininkai vėl sulaukė dėmesio tarptautinėje mokslo erdvėje. Tyrimo, atlikto 2021–2022 m. Lietuvoje ir Floridoje (JAV), analizuojant socialinius 10–15 metų amžiaus vaikų ryšius, rezultatai išsamiai aprašyti moksliniame straipsnyje, 2025 metų pradžioje publikuotame tarptautiniame elgsenos raidos mokslo leidinyje Sage. Tuo tarpu su svarbiausiomis įžvalgomis galite susipažinti lietuviškame portale.

Floridos Atlantos universiteto (JAV) psichologo prof. Bretto Laurseno, kartu su komanda, kurios narė - Mykolo Romerio universiteto (MRU) psichologė prof. dr. Goda Kaniušonytė atliktame tyrime atskleidžiama, kaip mokyklos struktūra veikia mokinių draugystes.

Lyginant Lietuvos ir Floridos mokyklas, paaiškėjo, kad JAV, kur mokiniai per dieną bendrauja su platesniu bendraklasių ratu, draugystės dažniau formuojasi pagal bendrus interesus. Tuo tarpu Lietuvoje, kur mokiniai visus metus mokosi su ta pačia klase, santykiai dažniau mezgasi iš kasdienio bendravimo.

Pavyzdžiui, jei Lietuvoje mokinė Ieva, kuri mėgsta knygas, patenka į klasę, kurioje dauguma domisi sportu, jos socialinis ratas bus siauresnis. Tuo tarpu JAV ji galėtų rasti bendraminčių per pasirenkamąsias pamokas ar būrelius.

Tyrimas kelia svarbius klausimus apie mokyklų organizavimo įtaką vaikų socialinei raidai. Ar didesnė įvairovė padėtų mokiniams rasti artimesnius draugus ir išvengti socialinės izoliacijos, ar paskatintų socialinę integraciją? 

Džiaugiamės, kad MRU mokslininkai prisideda prie tokių svarbių tyrimų ir jų įžvalgos pastebimos tarptautinėje akademinėje bendruomenėje!

Nuotrauka: iš asmeninio prof. G. Kaniušonytės archyvo