![](https://www.mruni.eu/wp-content/uploads/2025/02/L.Jakuleviciene-915x396.png)
Beveik prieš trejus metus prasidėjusi Rusijos karinė invazija į Ukrainą sukėlė plataus masto tarptautinę reakciją. Besitęsianti agresija yra išskirtinė dėl jos geopolitinio poveikio tarptautinei teisinei tvarkai. XX amžiuje pasaulis patyrė radikalią transformaciją – po dviejų pragaištingų pasaulinių karų tokia ginčų sprendimo priemonė, kaip karas, buvo uždrausta. XXI amžiuje šis draudimas susidūrė su iššūkiais. Pasaulio bendruomenė – nuo Jungtinių Tautų iki Europos Sąjungos – griežtai pasmerkė šalies agresorės veiksmus, įvedė sankcijas ir pradėjo tirti karo nusikaltimus. Teisės mokslininkai taip pat neliko nuošalyje. Tarptautinė šios srities atstovų grupė sutelkė jėgas, aptardama reikšmingas temas išleistoje monografijoje. Teisės mokslininkų įžvalgos padeda geriau suprasti, kaip teisė reaguoja į šiuolaikinius iššūkius. Vienos iš knygos redaktorių, MRU profesorės dr. Lyros Jakulevičienės nuomone, leidinys – vertingas ne tik šios srities profesionalams, bet ir platesnei auditorijai.
Naujasis mokslinis leidinys
|
„Karo ir ypatingų situacijų poveikis teisei agresijos prieš Ukrainą kontekste“ (angl. „The impact of war and extraordinary situations on law in the context of aggression against Ukraine”) – tai monografija anglų kalba, publikuota tarptautiniu mastu pripažintoje leidykloje „Peter Lang“. Mykolo Romerio Universiteto (MRU) paramos dėka ši monografija laisvai prieinama kiekvienam norinčiam. Mokslinis leidinys buvo pristatytas MRU lapkričio 7 d. vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Teisė ir Rusijos agresija prieš Ukrainą“. Čia teisės ir politikos ekspertai iš Lietuvos ir kitų šalių diskutavo apie teisines priemones prieš agresiją. Apžvelgė pokyčius tarptautinėje teisėje ir atsakomybę už tarptautinius nusikaltimus. Aiškinosi, kokios priemonės galėtų užtikrinti teisinę tvarką pasauliniu mastu. Atitinkami Rusijos karinės invazijos į Ukrainą teisiniai ir tarpdisciplininiai aspektai analizuojami ir MRU iniciatyva suburtų teisininkų grupės iš JAV, Lietuvos, Lenkijos, Portugalijos, Ukrainos publikuotame moksliniame leidinyje. |
Rusijos karinės invazijos poveikis teisei
Kokią įtaką Rusijos agresijos karas padarė tarptautinei teisei ir konkrečioms teisės sritims? Ar dėl šių padarinių turėtų pasikeisti teisės požiūris ir bendra teisinė tvarka? Ar situacijos sudėtingumas pakenkė teisės viršenybei? Kaip teisinės sistemos gali būti geriau pasirengusios ekstremalioms situacijoms ir kur jos turėtų išlikti atsparios? Į šiuos klausimus atsakymų ieškojo nemažas būrys autorių savo nagrinėjamos konkrečios teisės srityje, vadovaudamiesi bendra mokslinio tyrimo koncepcija ir metodika.
Tuo tarpu redaktorių komandos uždavinys buvo apjungti skirtingas leidinio dalis į vieningą monografiją. Knygą redagavo MRU Teisės mokyklos dekanė, profesorė dr. Lyra Jakulevičienė, Ukrainos Jaroslavo Išmintingojo nacionalinio teisės universiteto vicerektorius mokslui Dmytro Luchenko, ir Lojolos (JAV) universiteto teisės profesorius emeritas Patrick R. Hugg.
„Būtent redaktoriaus darbas yra užtikrinti, kad leidinys išlaikytų bendrą giją, o bendraautorių įžvalgos būtų apjungiamas į vieną visumą“ – dalijasi MRU prof. dr. L. Jakulevičienė.
Praskleisdama leidybos užkulisius, MRU profesorė pirmiausia akcentuoja autorių sutelktumą ir norą dalyvauti bendros knygos išleidime. „Užtrunka leidybiniai procesai, ypač kuomet leidinys leidžiamas tarptautiniu mastu pripažintoje leidykloje“, – sako MRU Teisės mokyklos dekanė.
Visgi prof. dr. L. Jakulevičienė tikisi, „kad leidinyje išsakytos mintys atkreips teisėkūros subjektų, vykdančiosios valdžios dėmesį, kaip reikėtų ruoštis įvairioms krizėms tobulinant teisės aktus ir praktikas, paskatins mokslininkus ir praktikus daugiau diskutuoti apie teisės pokyčius esant krizinėms situacijoms ar, atvirkščiai, pabrėžti aspektus, kurie turėtų nesikeisti neatsižvelgiant į tai, kokios krizės bekiltų“. Leidinį recenzavo įvairūs išoriniai recenzentai.
Teisės transformacija karo ir krizių akivaizdoje: tarp stabilumo ir pokyčių
Monografijoje analizuojamas platus temų spektras: nuo valstybės institucijų veiksmų ekstremaliomis sąlygomis iki žmogaus teisių apsaugos. Kiekvienas šio leidinio skyrius yra pagrįstas naujausiais moksliniais tyrimais ir ekspertų patirtimi. Autoriai aptaria, kaip teisė gali ir turi prisitaikyti prie nepaprastųjų situacijų. Taip pat pabrėžia būtinybę išlaikyti pamatinius principus – žmogaus teisių apsaugą, teisės viršenybės užtikrinimą ir teisinės sistemos nepriklausomumą nuo politinės įtakos.
Siekiama nustatyti, kokios yra tarptautinės teisės ribos ir kur slypi jos potencialas prisitaikyti prie naujų geopolitinių realijų. Autoriai taip pat analizuoja nacionalinio ir tarptautinio reguliavimo trūkumus bei galimus teisės normų pokyčius. Diskutuojama, ar karas ir ekstremalios situacijos turėtų koreguoti teisę, ar, priešingai, – išlaikyti stabilumą. Prof. dr. Lyra Jakulevičienė reziumuoja, kad pagrindinė monografijos gija – teisės transformacija karo ir krizių situacijose.
Monografijoje išskiriamos trys dalys apie 1) teisės veiksmingumo prielaidas, susijusias su vertybinėmis sistemomis, ir vertybių vaidmenį taikant teisę karo ir ekstremalių situacijų metu; 2) kylančius iššūkius tarptautinei teisei, įskaitant jėgos naudojimo draudimo standartų perspektyvas, jurisdikcijos problemas sprendžiant tarptautinius ginčus ir humanitarinės teisės aspektus; 3) nacionalinės teisės pokyčius nuo rinkimų organizavimo karo metu, baudžiamosios atsakomybės, teisės į sveikatos priežiūrą realizavimo iki kibernetinės gynybos.
Šie klausimai yra aktualūs ne tik Ukrainai, bet ir kitoms valstybėms, kurios siekia stiprinti savo teisines sistemas, pasiruošti galimoms krizėms bei užtikrinti tarptautinių teisės normų laikymąsi.
Įžvalgos ateities krizėms
Monografija „Karo ir nepaprastųjų situacijų poveikis teisei agresijos prieš Ukrainą kontekste“ – tai svarbus įnašas į teisės mokslą ir praktinį supratimą apie teisės vaidmenį ekstremaliomis aplinkybėmis. Leidinys iškelia aktualiausius šiuolaikinės teisės klausimus. Taip pat siūlo įžvalgas, kaip teisinė sistema gali išlikti stipri ir atspari, net kai pasaulis susiduria su sunkiausiais išbandymais. Akcentuojama teisės, kaip universalaus stabilumo ir esminių vertybių garantavimo instrumento, svarba.
Ši laisvai visiems prieinama knyga aktuali ne tik teisininkams ar politikos formuotojams, bet ir plačiajai visuomenei. Teisės viršenybė ir žmogaus teisių apsauga yra svarbios kiekvienam asmeniui. Monografijoje nagrinėjamos temos leidžia geriau pasiruošti ateities krizėms, užtikrinti stabilumą ir stiprinti tarptautinę teisinę tvarką. Tai – ne tik mokslo, bet ir atsakingo požiūrio į ateitį simbolis.
Tekstą parengė MRU Mokslo ir inovacijų centro mokslo komunikacijos vadybininkė Laura Stankūnė