DECOVEXP – Demencija ir Covid-19: slaugos patirtys, (angl. Dementia and Covid19: experiences in care), Nr. JPNDWG2021-02
Projekto Nr. JPNDWG2021-02
Projekto pavadinimas: „Demencija ir Covid-19: slaugos patirtys” (angl. Dementia and Covid19: experiences in care).
Projekto akronimas: DECOVEXP
Projekto koordinatorius: Lilio universitetas
Projekto partneriai: ROSA tyrimų grupė, Roma Tre, Babeș-Bolyai universitetas, Minho universitetas, Vroclavo universitetas.
Projekto institucinis koordinatorius MRU: Prof. dr. Jolanta Pivorienė
Santrauka: Alzheimerio liga ir kitomis demencijomis (ADOD) sergančių žmonių priežiūrai pakenkė COVID-19 krizė, atskleidusi klinikinio valdymo trūkumus, sukėlusi psichologinę įtampą ir atnaujinusi etinius klausimus dėl priežiūros procedūrų, taip pat su epidemija susijusias socialines ir visuomenines problemas. Tam tikros grupės nukentėjo labiau nei kitos: pažeidžiami žmonės, sveikatos priežiūros specialistai, neformalūs ir profesionalūs slaugytojai. Aprašant asmenų, sergančių ADPL, priežiūros patirtį, esama didelių apribojimų, nes priežiūros aprašymas dažniausiai apsiriboja paciento požiūriu ir kiekybiniais klinikinės veiklos rodikliais. Pacientų priežiūros patirčiai aprašyti taikomi metodai apsiriboja konkrečia disciplina (pvz., kognityviniai sutrikimai, sociologija ar medicina) arba atsižvelgiama į ribotą priežiūros dalyvių skaičių (pvz., diadiniai gydytojo ir paciento santykiai). Reikia naujos holistinės sąvokos, kuri geriau apibūdintų ADN sergančių asmenų, jų globėjų ir sveikatos priežiūros specialistų patirtį.
1. Koncepcinis tikslas: Siūlyti holistinę koncepciją, pagrįstą paciento, slaugytojo ir sveikatos priežiūros specialisto triptiku, kiekvieną iš šių trijų veikėjų laikant savarankišku asmeniu. Ši novatoriška holistinė koncepcija bus plėtojama tiek teoriniu, tiek empiriniu ir praktiniu būdu. Šios koncepcijos potencialas mąstyti apie ADN sergančių asmenų priežiūrą ir paramą yra didelis, neapsiribojant tik COVID-19 pandemijos atveju.
2. Metodologinis tikslas: Pasiūlyti novatorišką tarpdisciplininį ir integruotą požiūrį, kuris sujungia įvairias disciplinines perspektyvas ir išreiškia trejopą ADOD sergančių asmenų, jų neformalių globėjų ir sveikatos priežiūros specialistų požiūrį, siekiant ištirti ir išanalizuoti pandemijos poveikį ADOD sergančių asmenų priežiūrai.
3. Sklaidos tikslas: Sukurti tarpdisciplininį mokymo metodą, kurį būtų galima pritaikyti įvairioms auditorijoms. Šie mokymai leis padėti priežiūros komandoms ir slaugytojams organizuotis ir kurti bendrą kultūrą, susijusią su pažeidžiamumo situacijomis dėl ADOD, ypač krizinėse situacijose (COVID), bet ne tik.
Projektas finansuojamas JPND Research lėšomis.