Antrojoje Mykolo Romerio universiteto (MRU) ir 15min tinklalaidėje „Kas bus rytoj?“ – dėmesys Donaldui Trumpui, kuris sausio 20 dieną inauguruotas į JAV prezidentus. MRU ekspertai aptarė, ką D.Trumpo sugrįžimas į galingiausios valstybės vadovo postą žada Lietuvai ir pasauliui.
MRU Vadybos ir politikos mokslų instituto profesoriaus dr. Algio Krupavičiaus teigimu, prezidentas D. Trumpas 1.0 buvo veikiau atsitiktinumas Amerikos ir pasaulio politikoje. Tačiau D. Trumpas 2.0 panašėja į dėsningumą, kuris galimai žymės esminį lūžį Amerikos ir pasaulio politikoje tiek šalies viduje, tiek tarptautiniu mastu.
Anot A. Krupavičiaus, siūlomos D. Trumpo politikos kryptys apima didesnį protekcionizmą ir bent 10 proc. padidintus importo muitus daugeliui šalių, reikšmingai padidintus NATO gynybos išlaidų reikalavimus sąjungininkams (ženklus šuolis nuo 2 iki 5 proc. BVP) ir griežtas imigracijos priemones. Šie pokyčiai kelia rimtų saugumo klausimų Europos sąjungininkėms, Baltijos šalims ir Ukrainai, ypač atsižvelgiant į D. Trumpo doktriną „Amerika pirmiausia“.
Pasak laidoje dalyvavusių mokslininkų ir ekspertų, tokia retorika yra aiškus nukrypimas nuo nusistovėjusios neoliberalios tvarkos – nuo globalizmo pereinama prie nacionalizmo, tačiau išlaikoma rinkai palanki ekonominė politika. Šis perėjimas galimai reiškia ne tik politinių lyderių pasikeitimą, bet ir potencialų istorinį lūžio tašką, kuris gali iš esmės keisti mums žinomą pasaulio tvarką. „Niekada nebūna, kad kažkas visada būtų“, – sako prof. A. Krupavičius.
Kartu su juo tinklalaidėje D. Trumpo antrosios kadencijos perspektyvas nagrinėjo MRU Tarybos narys, buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras dr. Antanas Valionis, Ispanijos Nacionalinio nuotolinio mokymo universiteto profesorius Andres De Castro Garcia ir Hamline universiteto (JAV) profesorius Davidas Schultzas.