Šiuolaikiniai vartotojai ieško ne tik kokybiškų, bet ir asmeniškai jų poreikiams pritaikytų sprendimų. Individualizuota gamyba, pavyzdžiui – baldų pramonėje, tampa vis svarbesnė. Tuo tarpu gamintojams procesas, orientuotas į vartotoją, kelia nemažai iššūkių. Susidoroti su jais – pagalba ir iš Lietuvos mokslininkų.
Rinkos perorientavimas ir technologiniai pokyčiai ypač veikia mažas ir vidutines įmones. Pastarosios dažnai neturi resursų savarankiškai diegti inovacijų. Detalus planavimas neapsaugo nuo didelių gamybos sąnaudų, ilgos pagaminimo trukmės, dažnų klaidų, kurios atsiranda dėl sudėtingų konstrukcijų ir novatoriško dizaino. Norint užtikrinti konkurencingumą, tradiciniai metodai nebetinka – būtina efektyvesnė sistema, leidžianti greitai ir tiksliai prognozuoti užsakymų kainas bei gamybos terminus.
Inovacijos, keičiančios žaidimo taisykles
Atlikus taikomuosius mokslinius tyrimus lietuviškoje baldų gaminimo įmonėje, buvo sukurtas inovacinis metodas. Jis skirtas plačiam naudotojų ratui, ir netgi finansiškai palankus smulkiosioms įmonėms. Tarpdisciplininė išmaniųjų priemonių integracija buvo išbandyta kaip prototipas versle. Tai visiškai naujas gamybos procesų valdymo būdas, panaudojant turimus istorinius duomenis (teorines žinias) bei atsižvelgiant į realias darbuotojų patirtis.
Ankstyvajai nestandartinio gaminio kūrimo kainai prognozuoti sukurtas unikalus metodas kartu su baldų gamybos srityje egzistuojančių teorinių žinių apžvalga pristatomas tarptautinės leidyklos „Emerald Publishing“ lėšomis išspausdintoje, Mykolo Romerio Universiteto (MRU) profesorės dr. Birutės Mockevičienės redaguotoje, knygoje „Dalyvavimu grįsta pažangioji gamyba. Pritaikymas, sąnaudos ir įsitraukimas“ (angl. „Participation Based Intelligent Manufacturing. Customisation, Costs and Engagement“).
„Tai – ne tik Lietuvos mokslinių tyrimų laimėjimas, bet ir įrodymas, jog mūsų inovacijos yra aktualios tarptautiniu mastu“, – teigia Viešojo valdymo ir verslo fakulteto, Vadybos ir politikos mokslų instituto profesorė dr. Birutė Mockevičienė.. Ji pabrėžia, kad modernios technologijos atveria naujas galimybes, kurios leis smulkiam bei vidutiniam verslui sparčiau ir kūrybingiau prisitaikyti prie rinkos poreikių.
Ketverius metus įgyvendinto projekto „Dalyvavimu pagrįsta išmanioji sistema, skirta individualizuotos gamybos procesui įvertinti“ kūrėjai tikisi, kad moksliniame leidinyje nugulusios įžvalgos bus naudingos įmonių tvarumui ir konkurencingumui gerinti.
Leidinyje aprašomos išmaniosios sistemos, siūlomi praktiniai sprendimai kainų vertinimo ir gamybos procesų greičiui ir efektyvumui pagerinti. Šios sistemos taip pat suteikia galimybę mažesnėms įmonėms pasiekti tą patį lygį kaip didelių, jau gerokai anksčiau investavusių į išmaniąsias technologijas, korporacijų.
Šią monografiją rekomenduojama skaityti ne tik mokslininkams, bet ir gamybos sektoriaus atstovams bei visiems, besidomintiems inovacijų diegimu. Daugiau informacijos apie knygą galima rasti leidyklos „Emerald Publishing“ svetainėje.
Greičio svarba baldų gamyboje
Individualizuotų baldų gamyboje dizaino brėžinių ir sąmatų rengimas gali sudaryti iki 30 proc. viso įmonės darbo laiko. Net ir taip dirbant, klaidų tikimybė dėl sudėtingų konstrukcijų gali siekti apie 70 proc. „Tai sukelia įtampą tarp įvairių specialistų – projektuotojų, inžinierių, vadovų. Deja, kartais net verčia atsisakyti novatoriškų užsakymų“, – pažymi prof. dr. B. Mockevičienė.
„Naujausios technologijos, integruojančios robotiką, jutiklius ir dirbtinį intelektą, gali padidinti užsakymo kainos įvertinimo greitį, kai surenkami duomenys, dirbama su sistema bei klientu, paleidžiama užduotis, parenkami ekspertai – iki mažiau nei 30 minučių. Tai leidžia ne tik sutaupyti laiko, bet ir sumažinti klaidų tikimybę, todėl įmonės gali reaguoti greičiau ir tiksliau. 30 minučių laikas naudojamas kaip atskaitos taškas inovacijos efektyvumui pamatuoti, demonstruojantis, kaip reikšmingai keičiasi kainų vertinimo praktika, panaudojant šiuolaikines technologijas“, – pasakoja MRU mokslininkė.
Pasak prof. dr. B. Mockevičienės, perėjimas prie greitesnių ir tikslesnių kainų vertinimo metodų gali padėti mažoms ir vidutinėms įmonėms įgyti konkurencinį pranašumą ir atverti duris naujoms galimybėms. „Ateityje baldų gamybos sektorius galės daugiau dėmesio skirti kūrybiškam ir inovatyviam dizainui, nes technologijos užtikrins, kad gamybos procesas bus greitesnis ir tikslesnis“, – reziumuoja profesorė.
Tekstą parengė MRU Mokslo ir inovacijų centro mokslo komunikacijos vadybininkė Laura Stankūnė