Politika – ne tik politikams: mokslininkai kviečia permąstyti viešųjų paslaugų prieinamumo ir socialinės įtraukties įgyvendinimo strategijas - MRU
Naujienos

5 gruodžio, 2024
Politika – ne tik politikams: mokslininkai kviečia permąstyti viešųjų paslaugų prieinamumo ir socialinės įtraukties įgyvendinimo strategijas
Viešojo valdymo ir verslo fakultetas
Mokslas

Viešųjų paslaugų kokybė ir prieinamumas – sritys, svarbios kiekvienam iš mūsų. Šarlis de Golis yra sakęs, kad politika yra pernelyg svarbi, kad ją paliktume tik politikams. Tad lapkričio pabaigoje Vytauto Didžiojo universitete vykusioje nacionalinėje konferencijoje „Viešosios politikos ir paslaugų vertinimas: tikslai, prieinamumas ir veiksmingumas“ visuomenei aktualiomis temomis diskutavo mokslininkai.

Mykolo Romerio universiteto atstovai – Vadybos ir politikos mokslų instituto (MRU VVVF) doktorantės, Laura Gardziulevičienė ir Rasa Rudaitienė, bei Socialinės įtraukties ir lyderystės tyrimų laboratorijos tyrėjas Donatas Počešiūnas – konferencijoje akcentavo poreikį didinti socialinę įtrauktį ir gerinti viešųjų paslaugų prieinamumą. Savo pranešimuose tyrėjai atskleidė iššūkius, kylančius užtikrinant lygiavertes galimybes įvairioms visuomenės grupėms.

MRU mokslininkų įžvalgos nacionalinėje konferencijoje

Doktorantė Laura Gardziulevičienė nagrinėjo, kokią įtaką šeimos gerovei daro viešųjų paslaugų trūkumas tėvams, auginantiems vaikus su negalia. Mokslininkė atskleidė, kad Lietuvoje dauguma paslaugų yra orientuotos į pagalbą vaikams, tačiau tėvų poreikiai dažnai lieka nepastebėti. Tokia situacija  neigiamai veikia visų šeimos narių psichosocialinę būklę, taip pat gali lemti konfliktus šeimoje ir skatinti socialinę atskirtį. Pranešime pabrėžta kompleksinės pagalbos šeimai svarba ir būtinybė kurti veiksmingą tarpinstitucinį bendradarbiavimą, siekiant išspręsti paslaugų įvairovės ir prieinamumo problemas.

Doktorantė Rasa Rudaitienė nagrinėjo negalią turinčių asmenų karjeros galimybių ir socialinės įtraukties sąsajas. Naudodama temos raktažodžius, tyrėja kartu su savo disertacijos moksline vadove prof. dr. Agota Giedre Raišiene atliko sisteminę mokslinės literatūros apžvalgą: išanalizavo per 6 tūkst. Web of Science mokslinių publikacijų. Paaiškėjo, kad socialinės įtraukties fenomenas, nors ir yra glaudžiai susijęs su karjeros aspektu, tačiau abi sritis jungiančių mokslinių darbų trūksta. Taigi konferencijos metu tyrėja pabrėžė būtinybę gilintis į negalią turinčių asmenų profesinius iššūkius ir ieškoti strategijų, kaip veiksmingiau įtraukti  juos ir išlaikyti darbo rinkoje.

Socialinės įtraukties ir lyderystės tyrimų laboratorijos tyrėjas Donatas Počešiūnas nagrinėjo aukštojo mokslo prieinamumo kurtiesiems problematiką. Anot mokslininko, kurtieji susiduria su rimtais iššūkiais dėl lietuvių gestų kalbos vertimo paslaugų trūkumo. Tai apsunkina akademinio gyvenimo procesus, tokius kaip paskaitos, seminarai ar grupiniai darbai. Tyrimas parodė, kad nepakankamos vertimo paslaugos trukdo kurčiųjų akademinei ir profesinei sėkmei bei mažina jų socialinę įtrauktį. Mokslininkas pasiūlė konkrečius sprendimus, kaip plėsti gestų kalbos vertimo paslaugas, siekiant užtikrinti visiems prieinamą ir teisingą švietimo sistemą.

Konferencija tapo erdve aktualioms praktinėms problemoms identifikuoti, o moksliniais tyrimais grįstos diskusijos praplėtė supratimą apie viešųjų paslaugų iššūkius.

 

Tekstą parengė Mokslo inovacijų centro komunikacijos vadybininkė Laura Stankūnė