Vienodo požiūrio į akcininkus teisės sistemose lyginamoji analizė: jo statuso įvertinimas kaip bendrojo bendrovių teisės principo, Nr. S-PD-24-166
Projekto Nr. S-PD-24-166
Projekto pavadinimas: „Vienodo požiūrio į akcininkus teisės sistemose lyginamoji analizė: jo statuso įvertinimas kaip bendrojo bendrovių teisės principo”
Projekto trukmė: nuo 2024-10-01 iki 2026-09-30
Stažuotės vadovas: Prof. dr. Virginijus Bitė
Stažuotojas: dr. Pawel Mazur
Apie projektą: Projektu siekiama nustatyti, ar vienodo požiūrio į akcininkus principas (Vienodo požiūrio principas) yra bendrasis bendrovių teisės principas. Bendrieji teisės principai yra visa apimantys standartai, kuriais vadovaujamasi aiškinant teisę ir užpildant teisės spragas. Jei būtų pripažintas bendruoju bendrovių teisės principu, Vienodo požiūrio principas turėtų įtakos diskusijoms dėl sutarčių laisvės ribų bendrovių teisėje ir taptų atskaitos tašku įstatymų leidėjams. Pagrindinėje hipotezėje teigiama, kad vienodo požiūrio principas nėra bendrasis bendrovių teisės principas. Akcininkų apsaugą nuo nesąžiningos diskriminacijos pakankamai užtikrina bendrieji sąžiningumo ir fiduciarinių pareigų principai. Kadangi bendrųjų teisės principų privalomumas kyla iš jų visuotinio pripažinimo, labai svarbu išanalizuoti, kaip skiriasi akcininkų nesąžiningos diskriminacijos draudimas įvairiose jurisdikcijose. Projekto metu bus lyginamos šalių, kuriose yra kodifikuotos vienodo požiūrio pareigos (Vokietija, Austrija, Nyderlandai, Šveicarija, Lenkija, Italija), ir šalių, kuriose tokio kodifikavimo nėra (Prancūzija, JK, JAV ir Lietuva), teisinės sistemos. Lietuvoje Vienodo požiūrio principas nėra kodifikuotas, o teismų praktikoje ir akademinėse diskusijose jis retai minimas (kitaip nei daugelyje Europos jurisdikcijų). Lietuvos Aukščiausiasis Teismas akcininkų lygiateisiškumą vertina per sąžiningumo ir protingumo principus bei draudimą piktnaudžiauti teise. Jei hipotezė pasitvirtintų, toks požiūris į nesąžiningos akcininkų diferenciacijos prevenciją turėtų būti laikomas optimaliu. Lyginamojoje analizėje bus vertinama, ar Lietuvos požiūris užtikrina panašaus lygio apsaugą nuo akcininkų diskriminacijos kaip ir šalyse, kuriose Vienodo požiūrio principas yra kodifikuotas ir laikomas esminiu bendrovių teisės elementu. Ji taip pat padės nustatyti akcininkų apsaugos nuo nevienodo požiūrio ribas tiek atvirosiose, tiek uždarosiose bendrovėse.
Projektas finansuojamas Lietuvos mokslo tarybos pagal podoktorantūros stažuočių programą.