Spalio 29 dieną Mykolo Romerio universitetas (MRU) tapo Europos moterų rektorių asociacijos (EWORA) seminaro „Universitetų indėlis kuriant visuomenę be smurto dėl lyties“ centru. Renginys subūrė mokslininkus, akademikus ir aukštojo mokslo lyderius iš įvairių šalių, siekiant aptarti ir pasidalinti patirtimi, kaip universitetai gali aktyviai prisidėti prie lyčių lygybės stiprinimo ir smurto prevencijos tiek aukštojo mokslo institucijose, tiek visuomenėje.
Seminarą atidarė MRU vicerektoriaus patarėja darnios plėtros klausimais dr. Nomeda Gudelienė, pabrėždama renginio svarbą ir kviesdama bendradarbiauti siekiant pokyčių. Renginio dalyvius pasveikino MRU rektorė prof. dr. Inga Žalėnienė, akcentuodama universitetų atsakomybę sprendžiant lyčių nelygybės problemas ir skatinant socialinę atsakomybę.
„Tikiuosi, kad EWORA seminaras, surengtas bendradarbiaujant su Mykolo Romerio universitetu, suteiks naujausių mokslinių įžvalgų, įvairių organizacinių praktikų ir įrankių, padedančių atpažinti ir užkirsti kelią smurtui dėl lyties, taip prisidedant prie visuomenės pažangos“, – sakė prof. dr. Inga Žalėnienė.
EWORA prezidentė prof. Kerstin Tham savo kalboje pabrėžė universitetų bendruomenių įtaką kovojant su lyčių diskriminacija ir smurtu. Ji atkreipė dėmesį į tai, kad bendradarbiavimas ir žinių dalijimasis tarp aukštojo mokslo institucijų yra esminis siekiant realių pokyčių šioje srityje.
Po oficialiosios dalies vyko panelinė diskusija, kuriai pirmininkavo prof. Pamela Gillies, buvusi Glazgo Kalidono universiteto vicekanclerė. Šioje renginio dalyje penkios pranešėjos pristatė savo tyrimus ir patirtį kovojant su smurtu dėl lyties.
Prof. Kerstin Tham pasidalijo savo atliktu tyrimu apie smurtą dėl lyties ir seksualinį priekabiavimą Švedijos aukštojo mokslo sistemoje, atskleisdama esamas problemas ir siūlydama praktinius sprendimus. Portugalijos Katalikiškojo universiteto rektorė prof. Isabel Gil pristatė „Women+” programą, kuri jos universitete padeda užtikrinti lygybę ir vienodas galimybes visiems bendruomenės nariams. Prof. Beth Stroble, Vebsterio universiteto kanclerė emeritė, aptarė universitetų lyderystės vaidmenį siekiant nutraukti smurtą dėl lyties, pabrėždama, kad pokyčiai prasideda nuo aukščiausio lygio vadovybės įsipareigojimų.
Dr. Vilana Pilinkaitė-Sotirovič, Lietuvos socialinių mokslų centro Sociologijos instituto mokslininkė pristatė projekto „Saugi be smurto lyties pagrindu aplinka universitetuose“ (UniSAFE) įžvalgas, akcentuodama saugios ir įtraukios akademinės aplinkos svarbą. MRU docentė dr. Ramunė Jakštienė supažindino su universitete vykdomu projektu „HELCI – Aukštojo mokslo mokymosi bendruomenė įtraukčiai“, kurio tikslas – skatinti nediskriminavimo principus ir puoselėti bendras Europos vertybes aukštajame moksle.
Seminaras baigėsi bendra diskusija, kurioje dalyviai aptarė galimus bendradarbiavimo būdus tarp universitetų ir kitų organizacijų, siekiant stiprinti lyčių lygybę ir kurti saugią mokymosi aplinką. Dalyviai pabrėžė, kad tokie renginiai ne tik didina sąmoningumą, bet ir sudaro sąlygas realiems pokyčiams, prisidedantiems prie lygiaverčių santykių puoselėjimo visuomenėje.
Šis EWORA seminaras MRU dar kartą patvirtino, kad universitetai turi svarbų vaidmenį kovojant su smurtu dėl lyties ir gali būti pokyčių variklis siekiant lygiavertės ir saugios visuomenės.