Net septynios Lietuvos Respublikos institucijos, kurios užtikrina nacionalinį saugumą Lietuvoje, ir Mykolo Romerio universitetas (MRU) pasirašė bendradarbiavimo sutartį – kartu ruoš aukščiausio lygios saugumo specialistus.
Tai beprecedentis atvejis universitetinėse studijose Lietuvoje – pirmąkart prie Valstybei strategiškai svarbios studijų programos prisidės toks didelis institucijų skaičius.
Priėmimas į MRU Viešojo saugumo akademijos (VSA) studijų programą „Nacionalinis saugumas“ numatytas jau 2025 metais.
Programos partneriais tapo Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), Valstybės saugumo departamentas (VSD), Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas (AOTD), Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), Lietuvos kalėjimų tarnyba (LKT), Muitinės kriminalinė tarnyba (MKT) ir Vadovybės apsaugos tarnyba (VAT).
„Glaudus MRU Viešojo saugumo akademijos ir valstybės institucijų bendradarbiavimas nacionalinio saugumo srityje sukuria unikalią mokslo ir praktikos sinergiją. Siekiame, kad studentai įgytų naujas kompetencijas, leidžiančias įveikti šiuolaikinius nacionalinio saugumo iššūkius“, – teigia MRU rektorė prof. dr. Inga Žalėnienė.
Nauja ir analogų Lietuvoje neturinti studijų programa ruoš kompetentingus specialistus ikiteisminio tyrimo, žvalgybos, kriminalinės žvalgybos, pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo, nacionalinio saugumo ir gynybos srityse.
Pasak institucijų vadovų, studijų programa prisidės prie valstybės saugumo stiprinimo.
„Tiek Valstybės saugumo departamentui (VSD), tiek mūsų partneriams, tiek Valstybei tokia studijų programa yra būtina, nes nacionalinio ir viešojo saugumo iššūkiai didėja, nuolat keičiasi, tampa sudėtingesni ir vis sunkiau atpažįstami. Kiekvieną dieną Valstybei kyla naujų pavojų – nuo kibernetinių atakų, hibridinių grėsmių iki terorizmo. Mes turime būti pasiruošę visiems iššūkiams“, – kalbėjo VSD vadovas Darius Jauniškis.
„Mums reikalingi profesionalai, kurie ne tik būtų pasirengę greitai reaguoti į grėsmes, bet ir užkirsti agresijai kelią. Reikalingi žmonės, kurie turėtų gebėjimų ir įgūdžių greitai prisitaikyti, atpažinti pavojus ir taikyti šiuolaikinius tyrimų ir prevencijos metodus nacionalinio saugumo srityje. Šias studijas baigę jaunuoliai prisidės prie mūsų pastangų stiprinti Valstybės atsparumą vidaus ir išorės grėsmėms, padės su jomis kovoti“.
Pasak D. Jauniškio, nėra geresnio laiko startuoti šiai studijų programai nei šiandiena.
„Gyvename laikais, kai saugumo problemos sudėtingėja greičiau nei bet kada anksčiau ir su kiekviena diena iššūkiai šias problemas įveikti tik didėja. Mūsų saugumą bando pakirsti globalios grėsmės ir vidaus pavojai. Be aukščiausio profesionalumo žmonių valstybė taptų pažeidžiama. Todėl šios studijos yra atsakas į šių dienų realijas ir ateities iššūkius“, – sakė VSD vadovas.
Linas Pernavas, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktorius, teigė, kad programa būtina, siekiant skatinti skaidrumą, atsakomybę ir nulinės tolerancijos politiką korupcijai, pinigų plovimui bei terorizmo finansavimui Lietuvoje.
„Ji suteiks galimybę paruošti kvalifikuotus specialistus, kurie gali prisidėti prie nacionalinio saugumo užtikrinimo, ypač krizinių situacijų metu. Svarbu pabrėžti programos išskirtinumą lyginant su kitomis studijų programomis – ši programa ruoš specialistus su specifinėmis, nišinėmis žiniomis, kurios aktualios tiek mūsų institucijos, tiek kitų institucijų, kurios prisideda prie programos kūrimo, specifikai“.
„LR Vadovybės apsaugos tarnyba (VAT), kaip ir kitos Lietuvos teisėsaugos institucijos, susiduria su darbuotojų trūkumu. Ši studijų programa pasiūlys pažangesnius mokymus, orientuotus į praktinius įgūdžius, strateginį mąstymą ir kritinį vertinimą, o tai leis padidinti darbuotojų kompetenciją“, – sakė VAT direktorius Rymantas Mockevičius.
Pasak jo, labai svarbu, kad šį susitarimą sutiko pasirašyti visos pagrindinės su nacionaliniu saugumu susijusios institucijos.
„Ši studijų programa padės visiems pasiekti bendrą tikslą – paruošti kompetentingą pareigūną. Studijų metu studentai turės galimybę praktikas atlikti skirtingose institucijose, kas leis jiems įgyti įvairių patirčių ir suprasti, kaip veikia skirtingo saugumo moduliai bei strategijos, tobulinti savo praktinius įgūdžius ir taikyti teorines žinias“, – pridūrė R. Mockevičius.
„Lietuvos kalėjimų tarnyba (LKT) yra viena iš institucijų, vykdančių kriminalinę žvalgybą ir ikiteisminį tyrimą, todėl yra poreikis turėti kvalifikuotus darbuotojus, kurie galėtų užsiimti šia veikla. Šios kategorijos darbuotojų trūksta visose teisėsaugos institucijose“, – kolegoms antrino LKT vadovas Mindaugas Kairys.