Naujienos
26 liepos, 2016
Tarptautinėje žmogaus teisių vasaros mokykloje – apie žmogaus teises ir istoriją ne iš vadovėlių
Teisės mokykla
2016 m. liepos 19 – 27 dienomis Mykolo Romerio universitete vyko kasmetinė Tarptautinė žmogaus teisių vasaros mokykla. Tai vienas iš Europos Komisijos finansuojamo projekto „Europa po Antrojo pasaulinio karo: daugialypis integracijos poveikis kaip valstybės ir žmogaus saugumo garantas (WISE)“ (toliau – Projektas) renginių.
Šiemetinės vasaros mokyklos dalyviai – studentai iš Prancūzijos, Italijos, Jungtinės Karalystės, Lietuvos, Lenkijos, Portugalijos, Ukrainos, Indijos, Vokietijos ir Čekijos. Paskaitas skaito žmogaus teisių ekspertai iš Didžiosios Britanijos, Lietuvos, Italijos, Prancūzijos, Čekijos ir Lenkijos.
Jaunuoliai Vasaros mokykloje nagrinėjo žmogaus teisių apsaugos, susipažino su Lietuvos žmogaus teisių apsaugos institucijų veikla. Baigiamasis vasaros mokyklos etapas – Tarptautinio Teisingumo Teismo inscenizacija, vykusi liepos 27 dieną Lietuvos Respublikos Konstituciniame Teisme.
Ilgametė šio renginio organizatorė MRU Teisės fakulteto profesorė dr. Regina Valutytė pažymėjo, kad organizuojant Vasaros mokyklą siekiama formuoti jaunimo sąmoningumą gerbti ir skatinti ginti žmogaus teises, formuoti gebėjimus atpažinti žmogaus teisių pažeidimus ir užkirsti jiems kelią. „Ši jaunuolių karta ne tik nematė Antrojo pasaulinio karo, bet apie tai negirdėjo ir iš žmonių, kurie išgyveno Antrąją Pasaulinį karą arba pokarinį laikotarpį, - sako R. Valutytė. – Lietuvoje auganti nepriklausomybės karta neturi asmeninės sovietmečio patirties. Tai taikos periodo karta, tiesiogiai nesusidūrusi su okupacija ar karu. Vienintelis efektyvus būdas padėti suprasti, kas vyko netolimoje praeityje, yra edukacija, bet ne iš vadovėlių, o susitinkant su Antrąjį pasaulinį karą ar pokario laikotarpį išgyvenusiais žmonėmis ir lankant žmogaus teisių pažeidimų vietas ar institucijas, kurių misija jas apsaugoti“.
Pasak R. Valutytės, projekto tikslas – sukurti terpę tokiai diskusijai ir formuoti gilesnį jaunų žmonių iš įvairių Europos šalių supratimą apie minėtus istorinius įvykius, kas turėtų padėti visapusiškai vertinti šiuo metu pasaulyje vykstančius politinius procesus ir skatintų pastebėti ir ginti bendras vertybes.
Vasaros mokyklos metu dalyviai lankėsi Lietuvos Aukščiausiame Teisme, Lietuvos Respublikos Seime, Genocido aukų muziejuje, Panerių memorialiniame muziejuje, Kauno IX forto muziejuje, Valstybės pažinimo centre, Lukiškių kalėjime, Užsieniečių registracijos centre, Lygių galimybių kontrolieriaus įstaigoje, Lietuvos Respublikos Konstituciniame Teisme.
Daugiau apie Vasaros mokyklą – www.europeanwise.eu.